Mobil 19 HAZİRAN 2009 / 10:47

Çevre dostu, lüks evlerde yeni konsept

Kim demiş çevre dostu yapılar, minimalist ve lüksten arınmış olmak zorunda diye?

Kim demiş çevre dostu yapılar, minimalist ve lüksten arınmış olmak zorunda diye?


Yok öyle bir şart. Buna en güzel kanıt Enter Architecture mimarlarından geldi. Mimarlık firmasının Kokopo House evleri projesi, bir CEO için lüks ve yeşil bir ev inşaa etmek üzerine başlatılmış. Tamamiyle düz bir gövdede inşaa edilen ev, aydınlatmadan, sıcak duşa kadar herşeyi doğal kaynaklardan kullanıyor. Hiçbir şekilde elektrik tüketmiyor. Tarvuvur volkanı yakınlarında yer alan ev, üç evin birleşimi türünde inşaa edilmiş.


Çatıda iki depolama tankı yer alıyor. Bu tanklar, biriken yağmur sularını biriktirerek içme suyuna dönüştürüyor. Ayrıca mutfak ve lavabolarda da bu kaynaktan gelen su kullanılıyor. Tanklardaki su; güneş enerjisi ile ısıtılıyor. Duvarlar, ev ısısını düzenleyecek şekilde tasarlanmış. Geometrik desenler, volkanik lava akışından esinlenilerek yapılmış. Doğal vantilasyona yardımcı oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun