Mobil 04 MAYIS 2012 / 16:43

Cepten internete bağlanma oranı giderek artıyor

Türkiye internete cepten bağlanıyor [Rapor]

İnterpromedya'nın nihai tüketicilerin bilişim teknolojilerine yaklaşımları ve kullanım alışkanlıklarını ortaya koymak için gerçekleştirdiği "Tüketici Trend Araştırması", 15 yaş üstündeki bireylerin yüzde 63'ünün internete cep telefonlarından eriştiğini ortaya koydu.

İnterpromedya tarafından yılda dört defa yapılan ve tüketicilerin bilişim teknolojileri kullanım boyutuna ışık tutan araştırma, Türkiye'nin 16 ilinde 15 yaş üstü toplam bin 300 kişi ile yapıldı. Yüz yüze anket tekniğinin uygulandığı araştırmada, Türkiye'nin kentsel alanında yaşayan ekonomik olarak aktif ve çalışan nüfus değerlendirmeye alındı. Bunun yanı sıra İnternet'te günde bir saatten fazla vakit geçirenlerin oranı ise yüzde 58,9 olarak belirlendi.

En son Ocak 2012'de yapılan araştırmaya katılanların yüzde 53'1'i erkek, yüzde 46'9'u kadın olurken, üniversite okuyanların oranı yüzde 33'5, lise okuyanlar yüzde 41'3, ilköğretim okuyanlar ise yüzde 25,3 olan kitle, "İnternet kullanıyor musunuz?" sorusuna yüzde 80 "Evet" cevabı verdi. "Cep telefonu kullanıyor musunuz?" sorusuna ise yüzde 94 oranında "Evet" dendi. Araştırmada internete cep telefonundan bağlananların oranı ise yüzde 63 olarak belirlendi.

Ankete katılanların akıllı telefonda marka tercihi ise yüzde 35,5 ile iPhone oldu. Bu markayı yüzde 32,7 ile BlackBerry takip etti. Aynı araştırmada, bilgisayar markaları için yöneltilen sorularda, kullanıcıların akıllarına ilk gelen bilgisayar markaları, yüzde 53,7 ile Casper, 27,5 ile Toshiba ve yüzde 20 ile HP oldu.

Araştırmada incelenen bir diğer konu ise internet kullanımı oldu. Günde bir saatten fazla İnternet kullananların oranı yüzde 58,9 olurken, bir saatten daha az kullananlar yüzde 18, haftada birkaç defa kullananlar yüzde 15,7, haftada bir kullananlar yüzde 3,4, daha seyrek kullananların oranı ise yüzde 4 olarak sonuçlara yansıdı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun