Mobil 21 EKİM 2011 / 15:52

Cep telefonu ile beyin kanseri arasında bağlantı bulunamadı

Danimarka’da Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından yürütülen ve 18 yıl süren bilimsel araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre cep telefonu ile beyin kanseri arasında ilişki bulunamadı.Cep telefonları ile beyin kanseri riski arasında potansiyel bağlantının araştırıldığı en uzun ve en son çalışmada, uzun süreli cep telefonu kullanıcılarında beyin tümörü ya da herhangi bir kanser çeşidinde artış olduğuna dair kanıt bulunamadı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından yürütülen ve Perşembe günü British Medical Journey’de yayımlanan çalışma 18 yıl sürdü. Bilimsel çalışmada 30 yaş ve 30 yaşın üstündeki 358 bin 403 Danimarkalı’dan veri toplandı. Katılımcılar 1995 yılı öncesinde cep telefonu kullanan ve kullanmayanlar olarak ikiye ayrıldılar.

Çalışmada, 1990’dan 2007’ye kadar, merkezi sinir sistemi tümörüne ilişkin 10 bin 729 vakanın rapor edildiği söyleniyor. Bu çalışmayı oluşturan daha önceki Danimarkalı çalışmalarla birlikte yeni bir çalışma da cep telefonu kullanıcıları arasında kanser belirtisinin arttığına dair bir bulgu olmadığını söylüyor. Bilhassa, hem uzun süreli kullanıcılarda hem de kısa süreli kullanıcılarda, vücudun cep telefonuna en fazla maruz kalan bölümü olan şakak loplarında beyin tümöründe artış olmadığının saptandığı belirtildi.

Her ne kadar bağımsız bir kuruluşun böyle bir sonuç ortaya koysa da ortaya çıkan sonuca şüpheli yaklaşmakta fayda var. Zira bu yılın Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyonun B Grubu kanserojen olarak sınıflandırılması gerektiğini resmi olarak ilan etmişti. Cep telefonlarının yer aldığı bu sınıfta aralarında kloroform, kurşun, insan papillom virüsü ve ultra düşük frekanslı manyetik alanlar yer alıyor. Ayrıca, 2B grubunda Asya’da toplanan sebzelerle yapılan turşular ve kahve de bulunuyor.

Konuyla ilgili yapılan çalışmaları özetleyen bir yazıyı http://www.btnet.com.tr/30639-cep-telefonunun-beyne-etkileri-yakin-takipte.html adresinde bulabilirsiniz.
YORUMLAR
hakan 23 EKİM 2011 / 20:44 0 0
http://www.vidivodo.com/155567/cep-telefonu-ile-misir-patlatmak
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun