Mobil 15 NİSAN 2011 / 16:16

Cep telefonlarının zor günleri

Japonya’daki felaket taşınabilir telefon üretiminde kısa vadede bir yavaşlamaya yol açacak gibi görünüyor. Ülkede deprem ve tsunami sonrası yaşanan enerji kesintileri, bilgisayar yonga üreticilerini zor durumda bırakıyor. Ürünlerin işlemci üreticilerine ulaştırılması da ayrı bir sıkıntı yaratıyor.

Öte yandan iSuppli araştırma şirketi, bu felaketin CMOS görüntü algılayıcı üretimini de etkilediğine dikkat çekti. CMOS sıkıntısı cep telefonu üretiminde de bir yavaşlamaya yol açacak. iSuppli analistleri, cep telefonu üreticilerinin bu algılayıcı beklediğini ama bunlar olmadığı için üretimin yavaşlayacağını belirtirken, bu problemin en az üç ay daha devam edeceği yorumunu yaptı. Analistler, bu yavaşlamanın, cep telefonu fiyatlarında bir artışa yol açıp açmayacağının belirsiz olduğunu da ekledi.

CMOB teknolojisi mikroişlemciler ve mikrokontrol yapılarına bütünleşik devreler oluşturmak için ayrıca görüntü algılayıcılarındaki analog devreler için kullanılıyor. Bu algılayıcıların üreten iki Japon şirketinin üretim tesisleri deprem ve tsunamiden etkilendi.

Japonya'daki felaket tüm teknoloji üretimini etkiledi

Buna göre, Toshiba’nın Iwate fabrikası söz konusu tesislerden biri ve şirket, gelecek hafta ancak kısmen üretime başlamayı planlıyor. 2010 yılında dünyanın beşinci büyük mobil görüntü algılayıcı üreticisi olan Toshiba, tüketiciler üstünde en az olumsuz etki için diğer üretim tesislerine yöneldiğini açıkladı.

Görüntü algılayıcı üretiminde küresel bazda en büyük altıncı üretici olan Sony ise düzenli üretime geçme sürecinde olsa da, ülkede yaşanan felaket CMOS görüntü algılayıcılarının cep telefonu üreticilerine gönderilmesinde bazı sorunlara yol açıyor.

iSuppli analistleri şu bilgileri veriyor:

“Düşük maliyeti ve diğer elektronik ürünlerle kolay bütünleşmesiyle CMOS teknolojisi, uzun zamandır cep telefonu kameralarında tercih ediliyordu. Japonya’da deprem sonrası lojistik sıkıntıların ortaya çıkması ise bu ürünün sevkiyatında sorun yaratıyor.”

Alternatif görüntü algılayıcı teknolojisi olan CCD’ler ise şu anda felaketten etkilenmemiş görünüyor. Ama daha yüksek görüntü kalitesi sağlayan ve daha çok dijital kameralarda kullanılan CCD görüntü algılayıcılarına karşılık, CMOS algılayıcıları ise cep telefonlarında kullanılan, daha geleneksel bir yapı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun