Mobil 24 TEMMUZ 2012 / 14:21

Casper, Exper ve Netaş FATİH için tablet üretecek

Casper, Exper ve Netaş FATİH için tablet üretecek

Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojisi devleri Casper, Exper ve Netaş; eğitim ve öğretim sürecinin tablet bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayacak FATİH Projesi için güçlerini birleştirdiğini duyurdu. Hedef yılda 5 milyon tablet üretmek!Tüm dünyadaki şirketlerin dikkatini çeken FATİH Projesi, ülkemizdeki donanım ve altyapı sağlayıcılarının da ilgisini çekiyor. Casper, Exper ve Netaş FATİH Projesi için en yüksek yerlilik oranında üretim yapmayı hedefliyor.

Üç şirket projenin ardından Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa pazarlarında “Türk Markaları” olarak büyümeyi ve rekabet avantajı yakalamayı amaçlıyor.

Toplam yüzde 28’lik payla Türkiye bilgisayar pazarında en yakın rakiplerinin 2,5 katı büyüklüğündeki Casper ve Exper’in yanı sıra, sistem entegratörü Netaş’tan oluşan güçbirliği, bilgisayar üretiminde 20 yılı aşkın deneyim ve bilgi-iletişim teknolojilerinde 45 yıllık birikime sahip bulunuyor.

İşbirliği kapsamında, ArGe, yazılım, donanım, montaj ve hizmet gibi süreçlerde en yüksek yerlilik oranına sahip üretimi gerçekleştirmek için yapılacak teknoloji ve tesis yatırımları sayesinde, yılda 5 milyon adet üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

Şirketlerden yapılan açıklamada "Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yerli yan sanayi ve servis ağının kurulmasına öncülük eden Casper, Exper ve Netaş, FATİH Projesi’nin etkin büyümesini sağlayacak bir potansiyel sunuyor" ifadesine yer verildi.

Ayrıca açıklamada projenin diğer sektörleri de etkiyeceği de vurgulanırken, "Proje için yapılacak yatırımla kazanılacak yetkinlikler; dizüstü bilgisayar, ultrabook, akıllı cep telefonu üretiminin yanı sıra savunma, telekom, sağlık ve otomotiv gibi dikey sektörleri de doğrudan etkileyecek. Böylece, tekrarlanabilir patent ve fikri mülkiyetlerle, bölgesel ve küresel rekabette Türkiye güçlendirilecek" denildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun