Mobil 07 EYLÜL 2010 / 06:29

Canlıları yok ediyoruz

Dr John Alroy, canlı çeşitliliğinin 'insanlık' yüzünden hızla azaldığını belirtti.

Dr John Alroy, canlı çeşitliliğinin 'insanlık' yüzünden hızla azaldığını belirtti.


Belki hâlâ birçoğumuz fark etmedik ancak bilim adamları canlı nesillerinin tükenmesinin ciddi bir duruma geldiğini ısrarla belirtiyor. Öyle ki yaşadığımız dönem, dinozorların yaşamını yitirdiği dönemle kıyaslanıyor.

Macquarie Üniversitesi'nden paleobiyolog Dr John Alroy, nesil tükenmelerinin çok ciddi boyutlarda olduğunu belirtiyor. Sebep olarak da yine aynı adresi gösteriyor; insanlık...

Alroy, insan davranışları ve aktivitelerinin iklim değişikliğine sebep olduğunu vurguluyor. Dünya çapında 100 bin fosil toplayan Alroy, şu anki canlı çeşitliliğindeki azalmanın 250 milyon öncesinde dinozorların yaşadığı döneme benzediğini belirtti.

Canlılar yeni iklime uyum sağlayamayacak kadar ani değişimlere maruz kalıyor. Bu sebeple daha önce evrim geçirerek yaşadığı ortama uyum sağlayan canlıların nesilleri son buluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun