Mobil 23 HAZİRAN 2010 / 09:13

Çanlar aslında doğa için çalıyor

Meksika Körfezi'ndeki çevre felaketinin sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

Meksika Körfezi'ndeki çevre felaketinin sonuçları ortaya çıkmaya başladı.


Meksika Körfezi'ndeki büyük felaketten haberler geldikçe içimiz burkulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta BP'ye uygulanan yaptırımlar ve felaketin daha çok ekonomik boyutundan bahsetmiştik. BP'nin hisselerinde yaşanan düşüşler, açılan tazminat davaları ve ABD Başkanı Barack Obama'nın baskısıyla oluşturulan fon BP'ye 50 milyar doların üzerinde bir meblağ kaybettirdi. Peki doğaya ve orada yaşayan insanlara neler kaybettirdi?

20 Nisan'dan bu yana Meksika Körfezi'ne Atlantik Okyanusu'na günde bin ile 5 bin varil arası petrol akıyor. Amerika'nın Louisiana kıyılarına kadar ulaşan petrolün 6 bin 500 km'lik mesafe kat ettiği görülüyor.

Felaketin ekolojik dengeye verdiği karar ölçülemeyecek boyutta. Yüzlerce balık, kuş ve diğer hayvan türleri risk altında bulunuyor. Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en zengin doğal yaşam alanı olarak biliniyordu. Hatta neslinde büyük azalma görülen deniz kaplumbağaları, yunus ve balinalar da Lousiana açıklarında görülüyor.

Şu ana kadar bu canlılardan 783 kuş, 353 kaplumbağa ile 41 yunus ve balina hayatını kaybetti. Bilim insanlarına göre toplamda en az 2 bin canlı hayata veda etti. Alaska'da 1989'da yaşan trajedide 250 binden fazla kuşun öldüğü, bu felakette de aynı sonuçlara ulaşılmaz korkulduğu bildiriliyor.

Bahsedilen bölgede daha önceleri kasırgalar yüzünden hayatta kalmak için farklı yöntemler bulan bu canlıların, yaşanan felaketten sonra hayatta kalma şansları iyice azaldı. Şu anda bölgede bulunan tüm canlıların hayatta kalsalar bile petrol yüzünden büyük acılar çektiği bildirildi. Hayvanların yangın çıkan bir ormandan uzaklaşmaları gibi kaçmaya çalıştıkları da gözlemleniyor. Ancak su içerisindeki hareket ve petrolün dağılma hızına bakılacak olursa suda yaşayan canlıların pek de şansı görünmüyor.

Mother Jones'un haberine göre BP çevre felaketini temizlemek için kağıt havlular kullanıyor. Kıyıdaki petrol sızmış bölgelere serilen kağıtların ne kadar işe yarayacağı ortaya çıkacaktır ancak BP'nin çevreyi temizleyebilmek için ağaçları keserek onlardan yardım aldığı söylentisi de ortalıkta dolaşıyor.

Çevresel bozulmanın yanında bölgede balıkçılık ve turizm faaliyetleri de tamamen durdu. BP ekonomik olarak kaybederken bölge insanları da ekonomik olarak büyük kayıp yaşadı. Ayrıca BP'nin bölgeden haberlerin ulaşmasını engellemeye çalıştığı bilgisi de ajanslarda geçiyor.

BP CEO'su Tony Hayward doğal hayatın geri kazanılması için her şeyi yapacaklarını belirtirken "sorumluluğumuzu biliyoruz ve bu bilinçle tüm ihtiyaçları karşılayacağız" dedi. Bu vaatler çevrenin geri kazanılmasına yarar mı bilinmez ama doğanın tamamen kendini bulamama riski de önümüzde duruyor. Ayrıca patlama sırasında 11 kişinin hayatını kaybetmesinin sorumluluğu ve geri dönülemezliğine BP'nin tazminatlarla çare olacağını sanması da şirkete karşı öfkeyi artırabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun