Mobil 25 MART 2009 / 13:20

Bundan 9 bin yıl önce de insanlar mısır yetiştiriyordu

Yetiştirilmiş en eski mısırlara dair fiziksel kanıtın 8,700 yıl öncesine dayandığı ortaya çıktı.

Yetiştirilmiş en eski mısırlara dair fiziksel kanıtın 8,700 yıl öncesine dayandığı ortaya çıktı.


Kanıtlar, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde bulgu raporları yayınlanan uluslarlarası bir araştırma ekibi tarafından ortaya çıkarıldı. Bulunan mısır kalıntılarının güneybatı Meksika’daki alçak alanlara yerli halk tarafından ekildiği düşünülüyor. Bu kanıtlardan önce, mısırın ilk olarak Panama’da günümüzden 7,500 yıl önce yetiştirildiği sanılıyordu.


Biyologlar Meksika Balsas Vadisi‘nde Xihuatoxtla Barınağı’nda bulunan büyük yabani otların, mısırın atası olduğunu ortaya çıkardı. Barınakta eski mısır ve eşik kalıntıları bulundu. Eskiden mısır ve benzeri bitkileri kesmek için taştan aletler kullanılıyordu. Bilimadamı Dolores Pipern “Kalıntıların, yerleşim alanlarının birçok seviyesinde ve birçok bağlamda bulunması, mısırın bundan dokuz bin yıl önce de rutin olarak tüketildiğini gösteriyor” dedi. Araştırmacıların, sürecin başlangıcını belgelemek için eski zamandan kalma daha çok tortu bulmaları gerekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun