Mobil 26 KASIM 2008 / 08:52

Buda'nın kafatası Nanjing'te bulundu

Budizm'in kurucusu Siddharta Gautama'nın (Buda) kafatası bulundu.

Budizm'in kurucusu Siddharta Gautama'nın (Buda) kafatası bulundu.


Arkeologlar, Nanjing bölgesinde bulunan bin yıllık minyatür bir pagodada Buda’nın kafatasını bulduklarını söyledi. Ağustos ayında yapılan tapınak alanı kazısında demir bir kasanın içine sıkıca yerleştirilmiş kafatasının kemik parçalarına zarar verilmemesi için hemen açılmadığı belirtildi.4 katlı pagoda 120 santimetre yüksekliğinde ve 45 santimetre genişliğinde. Arkeologlar bunun M.Ö. 2. yüzyılda, Hintli İmparator Ashoka zamanında Buda’nın kalıntılarını saklamak için yapılan 84.000 pagodadan biri olduğunu söylüyor. Tahtadan yapılmış, gümüşle süslenmiş ve altın, renkli cam ve sığla ağacı ile kaplanmış pagodanın içinde iki küçük demir kasa olduğu ortaya çıktı. Ancak uzmanlar henüz bu kutuları açmadı. 2001 yılında benzer bir şekilde içerisinde Buda'nın saçının olduğu bir kutu bulunmuş, ancak uzmanlar saça zarar gelmesin diye kutuyu açmayı reddetmişti.


Pagoda şu an Nanjing Müzesi'nde sergileniyor. Müzenin Arkeoloji Başkanı Qi Haining: "Bu pagoda türünün tek örneği olabilir, çünkü Buda’nın kafatasından parçalar içerdiği öngörülen ilk pagoda bu" dedi.


Bari bu haberin hatırına Buddha'nın bir sözünü de hepimize hatırlatalım: "Beklentilerinizi keserseniz, herşey sizin olur!"