Mobil 28 KASIM 2008 / 14:47

Bu kaplumbağa hem kabuksuz, hem de 220 milyon yaşında!

Araştırmacılar Çin’in güneybatısında, bugüne kadar bulunan en ilkel tür kaplumbağanın fosilleşmiş kalıntılarını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar Çin’in güneybatısında, bugüne kadar bulunan en ilkel tür kaplumbağanın fosilleşmiş kalıntılarını ortaya çıkardı.


 


 


Fosiller çok eski zamanlarda yaşamış kaplumbağanın dişleri olduğunu, sırtında kabuk yerine kaburga kemiği bulunduğunu, buna karşılık karın tarafında, günümüz kaplumbağalarınınkine benzer plastronların olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bu tür kaplumbağaların karada değil, suda yaşayan hayvanlar olduğunu ve plastronun yüzdüğü zaman hayvanı başka hayvanlardan koruduğunu belirtti.


Araştırmacılar, Odontochelys sınıfına giren bu kaplumbağaların yaklaşık 220 milyon yıl önce yaşadığını söylüyor. Odontochelys’in keşfinden önce, bilinen en yaşlı kaplumbağa fosili Almanya’da bulunan 210 milyon yıllık "Proganochelys" idi ve kabuğu tamamen oluşmuştu. Çin Bilim Akademisi araştırmacılarından Li Chun, Odontochely için “ Biz kayıp bir halkayı bulduk ”dedi. Bu sayede sürüngenlerin nasıl evrim geçirdiği konusu da aydınlanacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun