Mobil 14 EYLÜL 2009 / 14:36

Bu iplikler 34 bin yaşında

Bir grup arkeolog, 34 bin yılı aşkın süre önce üretilen keten iplikler keşfetti. İplikler Gürcistan’da bir mağarada sürdürülen sistematik kazılar sırasında ortaya çıktı.

Bir grup arkeolog, 34 bin yılı aşkın süre önce üretilen keten iplikler keşfetti. İplikler Gürcistan’da bir mağarada sürdürülen sistematik kazılar sırasında ortaya çıktı.


Toprak örneklerinden yapılan mikroskobik araştırmada çok sayıda keten iplik keşfedildi. Araştırmayı sürdüren Bar Yosef bu keşfin ilk insanlar için önemli ipuçları verdiğini söyledi ve ekledi; "İlk insanlar bu iplikleri giysi yapmak için kullanmış olabilirler ya da bu ipliklerle çoğunlukla ev işleri için kullandıkları eşyalar için sepet yapmış olabilirler."

Yapılan açıklamaya göre ipliklerle yapılmış olan eşyaların, ilk insanların zor şartlarda yaşama ve hareket etme şansını artırması amaçlanmış. Keten iplikler ayakkabılar ve giysilerdeki delikleri kapatmak ve böylece soğuk iklime karşı dayanıklık yaratmak için kullanılmış. İpliklerin bazıları bağ olarak kullanılması için kıvrılmış ve bazıları da boyanmış. İlk insanlar ketenden yapılan ipe renk vermesi için o bölgedeki çiçekleri kullanmış.

Bugün bu iplikler gözle görülür değil çünkü ketenle beraber dikilen giysiler ve eşyalar çok önceleri çözülmüş. Bu keşif bilim adamları için de şaşırtıcı bir gelişme olarak nitelendiriliyor. Çünkü bundan önce bulunan en eski dokuma kalıntıları, Çek Cumhuriyeti’nde küçük çömlekler üzerinde bulunan 28 bin yaşındaki ipliklerdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun