Mobil 10 ARALIK 2010 / 09:48

Bu eylem ses getirecek

PETA, Pazartesi Taksim Meydanı’nda kürke karşı eylem yapacak

PETA, Pazartesi Taksim Meydanı’nda kürke karşı eylem yapacak


Kürk endüstrisindeki vahşeti gözler önüne sürmeyi hedefleyen uluslar arası havan hakları örgütü PETA eylemcileri, deri ve kürk ürünlerin arkasındaki gerçeği açıklamak için soğuk havada çıplak kalarak bir eylem gerçekleştirecekler. Taksim Meydanı'nda 13 Aralık Pazartesi günü öğlen saat 12'de gerçekleşecek eylemde vücutları leopar deseniyle boyanmış PETA eylemcileri, ellerinde "Sadece Hayvanların Kürkü Olmalı" yazan pankartlar taşıyacak ve insanların alışveriş listesinden kürkü çıkarmalarını sağlamak için broşür dağıtacaklar. PETA üyeleri kürk endüstrisinin acımasızlığını gözler önüne serecek ve yoldan geçen insanları her türlü deri ürününü alışveriş listelerinden çıkarmaya çağıracaklar.

Kürkü için öldürülen hayvanlar, elektrik verilerek, zehirlenerek, gaz verilerek ya da boyunları kırılarak zalim yöntemlerle öldürülüyor. Derileri için öldürülen inekler, fabrika çiftliklerinde acı verici kesim yöntemleri ve fiziksel şiddete maruz kalıyor ve bu hayvanlara taşıma ve öldürme sırasında acımasız şekillerde davranılıyor. Egzotik hayvanlara uygulanan yöntemler bundan daha iyi değil: Örneğin, sırf derilerini daha kolay yüzebilmek için işçiler yılanların ağzına hortum sokup içini suyla doldurma ve hayvan canlıyken derisini çıkarma gibi acımasız yöntemler uygulanmakta.

Aralarında Suzy Shier, Calvin Klein, Ralph Lauren, ve Stella McCartney gibi isimlerin bulunduğu en seçkin tasarımcılar kreasyonlarında kürk kullanmayı reddetmekte. Buna ek olarak, H&M, Nike, Cole Haan ve Overstock.com gibi pek çok büyük şirket egzotik deri satışını yasaklayan politikaları uyguluyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun