Mobil 27 OCAK 2011 / 15:20

Bu akıllı telefonun içinde uygulama yok, insanoğlu var!

Başlıkta bir mübalağa yok. Telefonda gerçekten binlerce uygulama yer almıyor ancak kullanıcıya 24 saat hizmet vermek üzere bekleyen insanlar bulunuyor. Tabii bunun için en az 5 bin 800 avroyu gözden çıkarmak gerekiyor.Lüks cep telefonlarıyla tanınan Vertu daha önce İngiltere’de Ekim ayında görücüye çıkardığı ilk akıllı telefonu olan Constellation Quest’i Türkiye’de tanıttı. Her birini tek bir teknisyenin hazırladığı telefon, paslanmaz çelik, deri süsler, safir tuşlar ve hatta saf altın gibi bileşenlerden oluşuyor. Fiyatları da bu nedenle 5 bin 800 avro’dan başlayan telefonun daha lüks modelleri için yaklaşık 20 bin avroyu karşılayabilmek gerekiyor.Constellation Quest’in ana ekranında yalnızca kullanıcının belirleyeceği, e-posta uyarıları, takvime işlenmiş randevular ve tercih edilen haber akışı gibi en önemli ikonlar yer alıyor. Ayrıca, telefonun özellikleri arasında Vertu’nun tasarım imzası olan, kullanıcının bulunduğu yere göre otomatik olarak kendisini ayarlayan analog saat de yer alıyor.

Uzaktan telefona erişerek teknik destek verilebiliyorVertu’nun günde 24 saat teknik destek sağladığı Vertu Remote Assist cep telefonu piyasasında pek sık rastladığımız türden değil. Vertu teknik destek ekibinin telefonla verdiği talimatlarla müşterinin sorununun çözümlenememesi durumunda, kullanıcının izni ile telefona uzaktan erişim sağlayan bir teknisyen herhangi bir teknik veya kurulum sorununu çözebiliyor.Constellation Quest, kullanıcıya her e-posta adresini tanımlayabilmesinin yanında bir Vertu e-posta adresi de sunabiliyor. Toplantıda cihazın yaşam tarzı ve iş yaşamına yönelik araçlarını zahmetsizce birbirleriyle uyumlu kılan vertu.me adlı hizmetinden de bahsedildi. Sistem müşterinin seçimi doğrultusunda, kullanıcının e-postaları, rehberindeki kişiler, takvimi ve yapılacak işleri Vertu’nun güvenli sunucularıyla otomatik olarak senkronize edilerek kullanıcıya bilgilerini korumalı bir şekilde yedekleme avantajını sunuyor.Telefonun kaybolması gibi bir durumda bu bilgiler erişilebilir ve yeni bir telefona sorunsuz olarak aktarılabilir olduğundan, Vertu tüketiciye tam bir gönül rahatlığı yaşatıyor. Sistem aynı zamanda vertu.me hesabına telefondan, ev ya da ofis bilgisayarından her girildiğinde bilgilerin güncellenmesini sağlıyor.Sanal değil, insanoğlundan uygulama: Vertu ConciergeMüşterinin ne sıklıkla kullanmayı beklediğine bağlı olarak, Vertu Concierge müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan hizmeti önerebiliyor. Eğer sıklıkla kullanım beklentisi varsa, daha ileri bir hizmetle kullanıcıyla daha doğrudan birebir ilişki kurarak bireyin potansiyel ihtiyaçlarını anlayacak ve proaktif olarak öngörecek tam zamanlı bir yaşam tarzı yöneticisi tahsis edilebiliyor.

Vertu Concierge’e telefonun özel bir tuşu aracılığıyla erişiliyor, bu tuşa basıldığında Vertu Concierge ya da Vertu Technical Assistance seçenekleri görüntüleniyor. Kullanıcı ister sesli arama ister e-posta seçeneğini tercih etsin dünyanın çeşitli yerlerindeki şehir merkezlerinde hazır bulunan müşteriye tahsis edilmiş uzmanlarla, günde 24 saat, dünya çapında, yaygın olarak konuşulan dillerde yaşam tarzı asistanlığı sunuyor. Tabii Türkiye’de de Türkçe servislerin kullanıma açılacağını da belirtelim.Dünya çapında 140 şehre ait bilgi, tavsiye ve protokolün yer aldığı uluslararası bir özet, Eylül 2009’da kullanıma sunulmuştu. Vertu için özel olarak kendi sahalarında uzman kişilerce hazırlanan City Brief, ayrıntılı bir çözüm sunmayı hedefliyor.Nereye gideceğimizi tavsiye ediyorKullanıcı deneyimlerini de göz önünde bulundurarak Vertu tarafından herhangi bir kaygı gütmeden hazırlanan Vertu Select gideceğiniz restoran ya da otel için tavsiye verebiliyor.

Pek de önemli olmayan teknik özelliklerSıradan telefonlarda teknik özellikleri önemli incelemek gerekebilir ancak Vertu’nun tanıttığı telefon için buna gerek yok. Çünkü telefonun kendisinden çok sunulan hizmetler fark yaratıyor. Çift çekirdek işlemci ya da “Retina Display” olmamasını sorun etmeyeceğiniz telefonda 40 Gigabayt hafıza, 3G, HSPA ve WLAN bağlantı bulunuyor.Ayrıca telefonda Bluetooth, ücretsiz dünya haritaları ve GPS desteğiyle navigasyon, yüksek kalitede akustik ve optimize edilmiş hoparlör, uydu bağlantı gürültü azaltma ve FM radyo bulunuyor.Telefon ve sunduğu hizmetler yüksek gelir düzeyindeki kullanıcıları memnun edebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun