Mobil 30 TEMMUZ 2010 / 14:02

BP'nin yaptığını temizleyebilene milyon dolar ödül verilecek

Google Başkanı Eric Schmidt'in eşi Wendy Schmidt çalışmalara ilham vermek istiyor.

Google Başkanı Eric Schmidt'in eşi Wendy Schmidt çalışmalara ilham vermek istiyor.


Nisan ayında büyük patlamayla ortaya çıkan ve her gün binlerce varil petrolün okyanusa karışmasıyla ortaya çıkan çevre felaketi için farklı çözümler aranıyor. Kimi bilim insanı artık doğal yaşamın o bölgede eskisi gibi olmayacağını söylerken, bazı bilim insanları hiçbir zamanın geç olmadığını savunuyor.

Google Başkanı Eric Schmidt'in eşi Wendy Schmidt de çalışmaları teşvik etmek amacıyla bir kampanya başlattı. Dünya çapında başlatılan kampanyada çevreciler, mühendisler ve bilim insanlarının teşvik edilerek petrolün temizlenmesi için yeni ve etkili bir yöntem aranıyor.

Wendy Schmidt "Dünya çapında okyanus üzerinde on binden fazla petrol platformu bulunuyor. Her gün tankerlerle milyonlarca varil petrol taşınıyor. Burada ‘eğer olursa' yerine ‘ne zaman olacak?' dememiz gerekiyor" dedi.

Yüzeye çıkan petrolü temizlemek için daha iyi çözümler bulmak zorunda olduklarını belirten Schmidt, "Ben bu ödülü koyarak yenilikçi çözümlerin önünü açarak körfezdeki kronik sorunun çözülmesine katkı sağlamak istiyorum" dedi.

Yarışma iki aşamadan oluşuyor. Yarışma şu andan itibaren sızıntının gerçekleştiği Nisan ayının yıl dönümüne kadar sürecek. Bu sürede üretilecek fikirler ve çalışmalar uzmanlar tarafından değerlendirilecek. İkinci aşamada ise seçilen on proje hızla uygulanacak.

Başarıyla temizlemeye yardımcı olarak birinci olan projeye bir milyon dolar verilecek. İkinci olan üç yüz bin dolar kazanırken, üçüncü projeye de yüz bin dolar ödenecek.

Umarız bu tür bir teşvik çözümün bulunmasını hızlandırır. Yarışmanın detayları için http://www.iprizecleanoceans.org/Page/Home adresine girebilir, yarışma için kayıt yaptırabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun