Mobil 01 HAZİRAN 2010 / 07:31

BP deniz dibine tıkacı takamadı

Çalışmalar sonuç vermedi, Meksika Körfezi'ni daha büyük tehlikeler bekliyor.

Çalışmalar sonuç vermedi, Meksika Körfezi'ni daha büyük tehlikeler bekliyor.


Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısının engellenmesi konusunda BP'nin yaptığı son çalışma da sonuç vermedi. Sızıntı devam ederken, çevrecilerin BP'ye tepkisi giderek artıyor.

BP, suyun bin 500 metre altında 1,2 milyon varillik çamur kullanılarak petrol sızıntısının önlenmesini amaçlamıştı. Daha önce deniz yüzeyinde birçok deneme yapılmıştı, ancak ilk defa suyun bin 500 metre aşağısında yapılacak çalışmadan tüm dünya çok umutluydu. Ancak bu denemeden de sonuç alınamadı.

Bugüne kadar Meksika Körfezi civarında 900 bin varillik petrol sudan ayrıştırıldı. Ancak Amerikan Hükümeti'nin verilerine göre, körfeze sızan petrolün 18 ile 40 milyon varil arasında olduğu tahmin ediliyor.

Yapılan çalışmanın hayal kırıklığı BP'yi yeni girişimlere itti. BP'nin yeni planına göre, su altında bulunan depoda sızıntının gerçekleştiği yükselti robot denizaltılarla kesilecek. Bu sırada basıncın azaltılması için depo kapaklarının açılması gerekiyor. Ardından kesilen yükseltinin yerine tamamen yeni bir parça takılması düşünülüyor.

Bu yeni plan da biraz riskli görünüyor. Kontrol dışında gerçekleşebilecek her yeni tepkimenin felaketi daha da büyütebileceği konuşuluyor. Bu çalışmanın nasıl sonuç vereceğinin anlaşılması en az bir haftayı bulacak.

Ağustos ayında Meksika Körfezi civarında gerçekleşmesi beklenen kasırgalar da petrolün dağılması konusundaki endişeleri arttırıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun