Mobil 18 EKİM 2010 / 12:51

Böyle giderse insanlık dünyaya sığmayacak

İnsanoğlu bu yaşam tarzını devam ettirdiği sürece 2030’da iki dünyaya ihtiyaç duyacak.

İnsanoğlu bu yaşam tarzını devam ettirdiği sürece 2030’da iki dünyaya ihtiyaç duyacak.


The Living Planet’in hazırladığı Daily Mail’de yayınlanan yeni bir rapora göre 2030 yılı itibariyle dünya bize yetmeyecek, ikincisine ihtiyaç duyacağız.

Gezegendeki kaynakların aşırı tüketildiğine ve doğal kaynaklara olan talebin son 50 yılda iki kat artığına dikkat çeken rapora göre dünya bu ihtiyaçları karşılamakta artık zorlanıyor.

Bununla birlikte tropikal bölgelerde vahşi yaşamın tehlikede olduğu ve son 30 yıla göre türlerin popülasyonunda yüzde 60 oranında azalma görüldüğü belirtiliyor.

Raporda böyle giderse, insanlığın bu yaşam tarzını sürdürmesi için 2030 yılı itibariyle bir değil iki dünyaya daha ihtiyaç duyacağı öne sürülüyor.

2 bin 500 tür içinde 8 bin canlının incelendiği araştırmada yalnızca mevsim değişimi değil, toprak kullanımındaki değişim ve dünya çapında su tüketim eğilimleri de gözlemlendi.

Araştırmanın tüm sonuçlarına ulaşmak için http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1320419/Humans-using-half-planets-worth-resources-need-Earths-2030.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun