Mobil 18 EKİM 2010 / 12:51

Böyle giderse insanlık dünyaya sığmayacak

İnsanoğlu bu yaşam tarzını devam ettirdiği sürece 2030’da iki dünyaya ihtiyaç duyacak.

İnsanoğlu bu yaşam tarzını devam ettirdiği sürece 2030’da iki dünyaya ihtiyaç duyacak.


The Living Planet’in hazırladığı Daily Mail’de yayınlanan yeni bir rapora göre 2030 yılı itibariyle dünya bize yetmeyecek, ikincisine ihtiyaç duyacağız.

Gezegendeki kaynakların aşırı tüketildiğine ve doğal kaynaklara olan talebin son 50 yılda iki kat artığına dikkat çeken rapora göre dünya bu ihtiyaçları karşılamakta artık zorlanıyor.

Bununla birlikte tropikal bölgelerde vahşi yaşamın tehlikede olduğu ve son 30 yıla göre türlerin popülasyonunda yüzde 60 oranında azalma görüldüğü belirtiliyor.

Raporda böyle giderse, insanlığın bu yaşam tarzını sürdürmesi için 2030 yılı itibariyle bir değil iki dünyaya daha ihtiyaç duyacağı öne sürülüyor.

2 bin 500 tür içinde 8 bin canlının incelendiği araştırmada yalnızca mevsim değişimi değil, toprak kullanımındaki değişim ve dünya çapında su tüketim eğilimleri de gözlemlendi.

Araştırmanın tüm sonuçlarına ulaşmak için http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1320419/Humans-using-half-planets-worth-resources-need-Earths-2030.html adresini ziyaret edebilirsiniz.