Mobil 30 MAYIS 2011 / 08:49

BlackBerry PlayBook ilk kez Türk uygulama geliştiricilerle buluştu

RIM’in tableti Türkiye’de ilk defa Adobe Creative Future İstanbul Etkinliği ile sektör profesyonellerinin karşısına çıktı.BlackBerry PlayBook tasarımcı, uygulama ve yazılım geliştiricilerinin yanı sıra yayıncılar dâhil olmak üzere yaklaşık 1000 farklı sektör profesyonelinin katıldığı Adobe Creative Future İstanbul etkinliğinde katılımcılarla buluştu.

Açık kaynaklı geliştirme olanakları ile öne çıkan BlackBerry PlayBook, Türk uygulama geliştiricilere yeni ve geniş fırsatlar sunan bir platform sunuyor.

Research In Motion Türkiye Yönetici Direktörü Alexandra Zagury, BlackBerry çözümünün arkasında yer alan RIM’in tablet pazarına yönelik benzersiz bir yaklaşımı olduğunu ve bu farklı yaklaşımın geliştiricilere hem tüketiciler hem de profesyonel pazarlar için faydalı ve inovatif uygulamalar geliştirme olanağı sağladığını vurguladı.

Geçen yıl, tüketicilerin IDC verilerine göre 10 milyonun üzerinde uygulama yüklediğini söyleyen Zagury sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayının 2014 itibariye 76 milyonu aşması bekleniyor. BlackBerry PlayBook gibi tabletler bu sayının daha da artmasını sağlayacak. Türk uygulama geliştiricilerinin büyümekte olan bu pazardan faydalanmasını sağlamak amacıyla BlackBerry PlayBook’un zengin geliştirme ortamına erişim fırsatı sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

Yeni BlackBerry Tablet işletim sistemi, QNX Neutrino microkernel mimarisi üzerine kuruldu. Neutrino; uçak, tren, otomobil ve tıbbi malzemelerin yanı sıra interneti yürüten en geniş yönlendiricilerde kritik görevli uygulamaları desteklemek için kullanılıyor.

Uygulama geliştiriciler HTML5, Java, Adobe Flash, Adobe AIR, ve native C/C++ de dahil olmak üzere birçok platform üzerinde BlackBerry PlayBook uygulamaları geliştirebiliyor.

BlackBerry PlayBook için SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) BlackBerry Tablet OS üzerinde C/C++ uygulama gelişimini mümkün kılıyor. İki uygulama oyuncusu olan BlackBerry Java apps ve Android apps ise tablete destek oluyor.

Uygulama geliştiriciler, oyunlarını BlackBerry PlayBook’a taşımak için Ideaworks Labs ve Unity Technologies’in çok platformlu oyun motorlarını kullanabiliyor.

BlackBerry PlayBook, birçok rakibinden farklı olarak, endüstri standardında teknolojiler kullanarak, kullanıcılarına eğlenceli ve yenilikçi uygulamalar sunmak isteyen geliştiriciler için HTML5 ve Adobe AIR’i de destekliyor.