Mobil 19 AĞUSTOS 2011 / 17:26

Blackberry müzik servisi geliyor

Blackberry müzik servisi geliyor

BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion (RIM), mobil cihazları arasında çalışacak müzik servisini kullanıma açmaya hazırlanıyor, Apple ve Google'ın peşinden gidiyor.



Konuyla ilgili planlara şirkete yakın kaynaklardan edinen Reuters’in haberine göre, bu yeni servis, RIM’in BlackBerry Messenger servisini geliştirme yönünde çabalarından biri olacak. Zira şirket, Apple ve Google’ın Android mobil medya platformları ile yoğun bir rekabet halinde.

RIM; Vivendi SA’nın Universal Music Group, Sony Corp.’un Sony Music, Warner Music Group ve EMI Group gibi önde gelen markalarla görüşmelerde son safhaya geldi. Bu yeni servisin ABD’de İşçi Bayramı olan 5 Eylül’de kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Şirket, ‘BBM’ olarak bilinen BlackBerry Messenger sosyal platformunu desteklemek için yoğun bir çaba içinde. Şirket yetkilileri detayları paylaşmasalar bile, BBM’in en büyük mobil sosyal network’lerinden biri olduğunu vurguluyor.

Akıllı telefon pazarında BBM fark yaratıyor

Bu arada, RIM’in BlackBerry akıllı telefonları ABD pazarında hızla pay yitiriyor. Buna karşılık şirket, dünyanın diğer noktalarına satışlarını artırdı ve bunda, BBM’in popülaritesi de önemli rol oynadı.



Bu yeni müzik servisinin yeni kullanıcı çekme potansiyeline şüpheyle yaklaşan analistlere göre, bu yeni servis yine de şirketin varolan BlackBerry kullanıcılarını elinde tutmasına yardımcı olabilir. Apple’ın yaptığını tekrarlamanın, kısa vadede şirketin durumunu fazla değiştirmeyeceğini düşünen analistler, RIM için asıl önemli olacak konunun yeni OS 7 olduğu fikrinde birleşiyor.

RIM, bir süre önce yenilenmiş bir işletim sistemini üç yeni ‘dokunmatik ekran’ cihazı için hazırladı. Böylece Android ve diğer rakiplerinin teknik özelliklerini yakalamayı hedefledi. Şirketin planı, halen PlayBook tabletinde kullanılan ONX yazılımını ilk defa BlackBerry için de en erken gelecek yıl pazara sunmak.

PlayBook için şimdiden 13 milyon şarkı bulunuyor

PlayBook, yarısı HMV’ye ait olan 7digital müzik deposu yüklü olarak kullanıcıya ulaşıyor. 7digital’ın mağazasında yaklaşık 13 milyon parça var ve PlayBook üstünden yapılan satın almalar diğer cihazlara da aktarılabiliyor. BlackBerry kullanıcıları da Slacker, Rhapsody ve Pandora’yı da içeren RIM mağazasından müzik uygulamaları yükleyebiliyor.



Şirket, yaklaşık 45 milyon kişinin BBM kullandığını belirtiyor. BBM kullanıcılara kendi ağ taşıyıcısından ekstra bedel ödemeden mesaj, fotoğraf ve diğer dosyaları birbirlerine gönderme imkanını veriyor. Bu yüzden de kullanıcılarının yüzde 70’i bunu günlük olarak kullanıyor.

Son versiyon ise, bağımsız geliştiricilerin aplikasyonlarında BBM ile işbirliği yapmasına fırsat sunuyor. Yani kullanıcılar bir taraftan BBM bağlantılarını paylaşırken, bir taraftan da haber, spor veya oyun uygulamalarında kalabilecek. BBM, özellikle genç BlackBerry kullanıcıları ve gelişmekte olan pazarlardaki tüketicilerin ilgisini çekiyor. Çünkü ucuz.