Mobil 07 MART 2011 / 10:32

Blackberry Messenger platformun dışına çıkıyor

Söylentilere bakılırsa Blackberry platformuna dahil kullanıcıların kendi aralarında mesajlaşmalarını sağlayan Blackberry Messenger yakında Apple ve Android cihazlarına da gelecek.

Blackberry'nin ucuz cep telefonları üreteceğine dair haberlerin yayılmasının ardından şimdi de platformun en işe yarar uygulamalarından biri olan Blackberry Messenger'ın Apple iOS ve Google Android mobil işletim sistemiyle çalışan cihazlara yayılacağıyla ilgili haberler çıkmaya başladı.Blackberry Messenger, Blackberry kullanıcılarının aralarında mesajlaşmalarını sağlayan bir sistem. Her Blackberry cihazının kendine özgü bir kimlik numarası bulunuyor. Mesajlaşma uygulamasına arkadaşlarınızı eklemek için bu numarayı bilmeniz ve eklemek için izin istemeniz yeterli. Karşı taraf da onaylarsa, cebinizde sürekli açık bir MSN varmış gibi eklediğiniz kişilerin durumunu görebiliyor ve anında mesaj alıp gönderebiliyorsunuz.Bu uygulama çoğu Blackberry kullanıcısı için anında e-posta alıp göndermek kadar önemli ve Blackberry reklamlarında da "Blackberry'i diğerlerine tercih etmek için en önemli nedenlerden biri" olarak gösteriliyor.Peki Blackberry'nin bu kadar "kendine özel" bir şeyi diğer platformlara açması ne kadar mantıklı? Bu durumu Blackberry'nin avantajına çevirmek için sözü edilen iki model var. Birincisi, diğer platformlarda yer alan Blackberry Messenger'ın video, fotoğraf ve konum paylaşımı gibi ek özelliklere sahip olmayacağı (ki zamanla canınız bunlardan çektikçe gidip kendinize bir Blackberry alabilesiniz). İkincisi, bu servisin kullanımı için RIM'in sunucularına dahil olmanız gerekiyor ve bu iş için de abonelik ücreti talep edilmesi söz konusu.Diğer platformlara yönelik Blackberry Messenger uygulamasının bu yıl içinde çıkması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun