Mobil 03 MAYIS 2012 / 09:35

BlackBerry dokunmatik ekrana geçiyor, klavyeden de vazgeçmiyor

Dokunmatik yeni BlackBerry klavyeden vazgeçmiyor

Research In Motion, BlackBerry World Konferansı’nda yaptığı açıklamayla tuş takımı bulunmayan dokunmatik ekranlı telefonu ve işletim sistemi BlackBerry 10’u tanıttı. Şirketin CEO’su fiziksel tuşlardan vazgeçmeyeceklerini belirtti.Özellikle iPhone ile başlayan dokunmatik ekranlı akıllı telefon devri, Nokia ve BlackBerry gibi iki önemli oyuncunun bu alana ayak uyduramaması nedeniyle geride kalmasına sebep oldu. Geç de olsa dokunmatik ekran konusunda başarılı olmaya çalışan şirketlerden Nokia, Microsoft ile anlaşarak yeni nesil telefonlarını piyasaya sürmeye başladı.

BlackBerry ise tamamen dokunmatik ekranlı ilk telefonunun prototipini basına tanıttı. BlackBerry 10 işletim sistemi üzerinde çalışacak telefonla uygulama dünyasına da önemli bir adım atılması hedefleniyor.

RIM’in daha önce hep fiziksel tuşlarla başarılı olduğunu düşünürsek, önünde zorlu bir dönemeç bulunuyor. Ayrıca iOS ve Android işletim sistemlerinin oluşturduğu ekosisteme ulaşmak da oldukça zorlu olacaktır.

Bu yılın sonuna kadar BlackBerry 10 işletim sistemi bulunan telefonların piyasada olması bekleniyor.

BlackBerry'nin sonraki modellerinde de fiziksel klavye olacak

BlackBerry CEO'su Thorsten Heins, RIM'in odak noktasının fiziksel klavyeli telefonlar olarak kalacağını ifade etti. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek modellerin hem dokunmatik ekranlı hem de fiziksel klavye bulunanlardan oluşacağını aktaran Heins, yeni işletim sisteminin her iki tür için de uygun olduğunu dile getirdi.


Konuşmasında RIM'in pazarlama çalışmalarını geliştirmesi gerektiğine vurgu yapan Heins, akıllı telefonlarının güvenlikleriyle öne çıkmaya devam etmesini istediklerini kaydetti. Çalışanların kendi cihazlarını iş amaçlı da kullanımı konusundaki gelişmelerde, şirketler çalışanlarının Android ya da iOS kullanmasından ziyade BlackBerry kullanmasını tercih ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun