Mobil 16 ARALIK 2011 / 14:04

BlackBerry 10 serisi için biraz beklemek gerekecek

BlackBerry 10 serisi için biraz beklemek gerekecek

Blackberry telefonların üreticisi RIM, yeni Blackberry 10’unun piyasaya çıkışında gecikme olacağını açıkladı. Bu arada şirketin geçtiğimiz yıl Noel döneminde 14,8 milyon olan satışları bu yıl aynı dönemde 11-12 milyona geriledi. Bu da şirket için hayal kırıklığı yarattı.

Şirket 26 Kasım’da sona eren çeyrek dönemde, 2010 yılının aynı dönemindeki 911 milyon doların çok altında, 265 milyon dolar net gelir açıkladı.

Blackberry 10 telefonların 2012 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulması hedefleniyordu. Ama RIM son yaptığı açıklamayla bunu yılın ilerleyen döneminde yapabileceğini bildirdi. Bu rötarın sorumlusu olarak şirket, telefonlarda kullanılan gelişmiş yongaları yılın ortasına kadar elde etmenin zor olmasını gösterdi.

Yeni telefonlar QNX işletim sistemini kullanacak. Bu işletim sisteminin, Google’ın Android işletim sistemini kullanan telefonlarla ve Apple’ın iPhone’u ile rekabet edebilmek için kritik bir öneme sahip olduğu söyleniyor.

RIM bir taraftan da 356 milyon dolar değerinde satılmamış PlayBook tablet riski ile karşı karşıya.

RIM yöneticileri Jim Balsillie ve Mike Lazaridis, yaptıkları açıklamada hissedarların ve tüketicilerin beklentilerini daha iyi karşılayabilmek için kurumsal performansı geliştirme hamleleri kapsamında, şirketin faaliyetlerini bazı noktalarda geliştireceklerini açıkladılar. Ayrıca “Bu çabaların ve platform geçişlerinin faydalarını görmek biraz zaman alabilir. Ama RIM’in mobil iletişim sektöründe öncü rolünü devam ettirecek güç ve yeteneklere sahip olduğuna inanıyoruz" dediler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun