Mobil 23 OCAK 2013 / 11:18

BlackBerry 10: Kurumların gözdesi, tüketicinin kalbini çalmaya geliyor

Kurumların gözdesi, tüketicinin kalbini çalmaya geliyor

RIM Türkiye Ürün Yöneticisi Sercan Uslu, İnterpromedya'yı ziyaret ederek örnek bir ürün üzerinde yeni BlackBerry 10 işletim sisteminin getirdiği yenilikleri anlattı. Gördüklerimiz gerçekten heyecan vericiMobil iletişim sektöründe üst uç cihazlar arasındaki rekabet son derece ilginç bir noktaya geldi. Farklı marka ve platformların ortaya koydukları mucizevi özelliklere ve yeteneklere baktıkça insan gerçekten karar vermekte zorlanıyor.

iPhone'a bakıyorsunuz, harika. Onu bırakıp Android yüklü HTC One X+ veya Samsung Galaxy S3'e bakıyorsunuz, nefis. Kenara koyup elinize Windows Phone 8 yüklü Lumia 920 alıyorsunuz, enfes.

Victoria's Secret defilesindeki mankenler gibiler. Birinin diğeriyle aynı olmadığını biliyorsunuz ama hiçbirini de diğerlerinden uzağa koyamıyorsunuz.

O nedenle bu aralar bana üst uç akıllı telefonlar için akıl danışmaya gelenlere, eğer uygulama tarafıyla fazla ilgili değillerse gönüllerinden geçen cihazı almalarını tavsiye ediyorum.

Ama bugün durup düşününce, uzun zamandır bu eşitliğe BlackBerry'i koymadığımı fark ettim. Sebebi de benim boşvermem değil, bana gelen taleplerde sözü edilen alternatifler arasında BlackBerry'nin neredeyse hiç yer almamasıydı.

Ama bugün bunu değiştirecek bir şeyler gördüm.

Kod adı "London" olan cihazın Londra'daki resmi tanıtımının 1 hafta  öncesinde, 23 Ocak sabahı İnterpromedya'yı ziyaret eden RIM Türkiye Ürün Yöneticisi Sercan Uslu, yanında getirdiği örnek cihaz üzerinde yeni BlackBerry 10 işletim sisteminin yeteneklerini bizlerle paylaştı.

BlackBerry'e dair bildiklerinizi unutun

Anlattıklarını dinleyene kadar yeni nesil BlackBerry işletim sisteminin eski sürümlerin getirdiği kurumsal odaklı geleneği devam ettirecek bir takım makyajlardan ve kullanıcıya doğrudan yansımayan süreç iyileştirmelerinden ibaret olacağını düşünüyordum.

Sanırım daha önce hiç bu kadar yanılmamıştım. Sercan Uslu anlattıkça, yeni platformda ne kadar çok doğrunun bir araya geldiğini hayretle izledim.

Bugüne kadar kullandığım en başarılı sezgisel kullanıma sahip mobil işletim sistemi olan Meego'dan esinlenmiş, hiçbir tuş kullanmayan işletim sistemi arayüzü. Endüstriyel standartlardaki QNX tabanlı işletim sisteminin çoklu görev konusundaki performansını sergilemek istercesine yerleştirilmiş büyük simgelere dayalı uygulama listesi. iOS'dan ilham alan uygulama simge dizilimi. Windows Phone 8'in en sevdiğim özelliği olan kenara çekmeli menüler...

Farklı platformlarda özendiğim ne varsa, hepsi burada bir araya gelmiş.

Doğal olarak yeni özelliklerin tamamı kozmetik yaklaşımlardan ibaret değil. Örneğin klavye, sosyal ağlarla entegrasyonu bir adım ileri taşıyarak işi yazma alışkanlıklarınızı analiz ederek bir şey yazdığınızda aslında neyi kastettiğinizi tahmin edecek kadar ileri götürmüş (anlamanın zor olduğunun farkındayım, görünce siz de şaşıracaksınız).  Kelimeler, cümleler artık tek bir hareketle tamamlanıyor ve kullanılacak takıların cümle yapısına uygunluğu arama motorları üzerinden anında denetleniyor.

Hatta parmaklarınız büyük diye klavyede sürekli farklı yerlere basıyorsanız, klavye bir süre sonra size uyum sağlamaya başlıyor ve yanlış bastığınız yerlere doğru karakterleri yerleştirme yoluna gidiyor.

Böylesine yetenekli bir cihazı kısıtlanmış iş profiliyle kullanmak istemiyorsanız, kısıtlanmamış renkli kişisel profilinize ulaşmak küçük bir parmak hareketinize bakıyor. Üstelik iş profilindeki güvenlik kurallarını etkilemeden.

Peki uygulama ekosistemi ne olacak diye sorduk. Şu an için, daha platformun resmi duyurusu gerçekleştirilmeden 70 bin uygulamanın hazır olduğu söylendi.

Mevcut Android uygulamalarının yeni platforma son derece kolay uyarlanabilmesi bunun en büyük sebeplerinden.

Sözün özü, yeni BlackBerry platformu beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Hem de hiç ummadığım kadar.

Örnekler elimize ulaştığında kullanıma dair detaylı izlenimlerimizi sizinle paylaşacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun