Mobil 28 EYLÜL 2012 / 11:43

Blackberry’nin umudu: Yeni yazılımı BB10

Blackberry’nin umudu: Yeni yazılımı BB10

Blackberry’nin üreticisi RIM, yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin altında zarar açıklarken, hisse fiyatlarında sıçrama yakaladı. Bir taraftan da nakit gücünü artıran şirket, yeni nesil cihazlarını pazara sunmak için gün sayıyor.BBC News haberine göre, 1 Eylül’de sona eren yılın ikinci çeyreğinde 235 milyon dolar net zarar açıklayan şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise 329 milyon dolar kâr elde etmişti. Tek seferlik yeniden yapılanma hariç tutulduğunda ise zarar 142 milyon dolardı. RIM, söz konusu çeyrek dönemde 7.4 milyon Blackberry akıllı telefon ve 130 bin Blackberry PlayBook tablet satışı gerçekleştirdi.

Bu arada şirket, nakit gücünü 2,2 milyar dolardan yaklaşık 2,3 milyar dolara yükseltti. Nakit gücünün yüksekliği, RIM’ın yeni Blackberry 10 işletim sistemini kullanacak, yenilenmiş akıllı telefon gamını pazara tanıtırken elinin rahat olmasını sağlayabilecek. Çünkü zor durumdaki şirket geleceğini büyük ölçüde BB10’a bağlamış durumda. Bir zamanlar akıllı telefon lideri olan şirketin şansı, Apple ve Samsung gibi rakiplerinin pazar payını almasıyla tersine döndü.

Şirketin CEO’su Thorsten Heins, şirket bütününde hayata geçirdikleri önemli değişimlere dikkat çekip, ikinci çeyrek sonuçlarının da şirketin finansal ve operasyonel vaatlerini bu büyük değişim esnasında taviz vermeden devam ettirdiğini gösterdiğini belirtti.

Sektör analistlerine göre ise RIM’in bu dönüşümü, yeni platform çıkana kadar beklemek zorunda. İş merkezli bir hedef kitlede RIM’in gücüne işaret eden analistlere göre, bu hedef kitleyi en çok üzen konu da ortada bir Blackberry 10 olmaması. Ama yine analistlere göre, iş dünyası güvenlik söz konusu olduğunda Android’den memnun değil ve Apple’a ilgi de onu bir hedef haline getiriyor. İşte bunlar da, analistlere göre, RIM’ın geri dönüşünün başarılı olabileceğinin haklı gerekçeleri. Bir tarafta da Microsoft, aynı kitleyi Windows Phone 8 ile elde etmeyi hedefliyor. İşte bu yüzden 2013 yılı hareketli geçecek gibi görünüyor.

Yeni Blackberry ile ilgili demoyu izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tzxQ2YUjk50[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun