Mobil 31 AĞUSTOS 2010 / 14:39

Bilişim sektörü siyasi platformda

Bilişim ve telekomünikasyon STK'ları, sektörün stratejik bir sektöre dönüşmesi için çalışmalarını hızlandırıyor.

Bilişim ve telekomünikasyon STK'ları, sektörün stratejik bir sektöre dönüşmesi için çalışmalarını hızlandırıyor.


Bilişim ve telekomünikasyon sektörünün sivil toplum örgütleri (STK), son dönemde bilişim ve iletişim sektörünün stratejik sektör olabilmesi için çalışmalarını hızlandırıyor. Sektör STK'ları iktidardan muhalefete ve mecliste sandalyesi olmayan tüm partilere kadar ulaşmayı hedeflediklerinin altını çiziyor.

Bu kapsamda tüm siyasi parti başkanlarına ulaşmayı ve birebir parti genel başkanlarına bilişim ve iletişim sektörünün Türkiye'nin geleceği için önemini aktarmayı hedefleyen sektör STK'larının ilk durağı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bilişim sektörünün siyaset üstü bir konu olduğunu ve öneminin tüm siyasi partilere anlatılmasının gerektiğine işaret etti.

CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu ve Ankara Milletvekili Emrahan Halıcı'nın katıldığı toplantıya, TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, TBD Başkanı Turhan Menteş, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, TEDER Başkanı Serhat Özeren, BİYESAM Başkanı Namık Kural, TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, YASAD Başkanı Şerif Beykoz, MOBİLSAD Başkanı Kerem Aklin, SinerjiTürk Platformu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, TOBB Bilgisayar Yazılımı Meclisi Başkanı Mehmet Akyelli, Bilgi Güvenliği Derneği Başkan Yardımcısı Yüksel Samast ve Bilişim Muhabirleri Derneği gibi sektörün diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

Sektör sivil toplum örgütleri adına konuşan TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, bilim sektörünün hem iş dünyası hem de toplumsal hayatın bir parçası olduğuna işaret ederek, "Bu vizyon çerçevesinde geleceğin Türkiye'sine katkıda bulunmaya çalışıyoruz" dedi.

Sabitte rekabet için araştırma komisyonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bilgi ve iletişim sektörünün siyaset üstü bir konumda olduğunu ve öneminin tüm siyasi partilere anlatılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, BİT sektörünün stratejik sektör olarak ele alınması gerektiğini, bilim ve teknoloji konusunda ileriye gidilmek isteniyorsa BİT sektörünün bugünden stratejik sektör haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, sabit telekomünikasyon sektöründe rekabetin oluşmamasının TBMM'de bir araştırma komisyonu ile araştırılabileceğini kaydetti. Bunun için gerekli girişimlerin yapılacağını belirten Kılıçdaroğlu, sektörün sorunlarının ve beklentilerini içeren bir dosya oluşturulmasını istedi.

Stratejik sektör olmalı

TÜBİSAD Başkanı Gürsoy, BİT sektörünün ekonominin motoru olduğunu ifade ederek, "BİT sektörü sadece kendi sektörü için değil tüm sektörler için motor görevi üstleniyor. Diğer sektörler içinde bir kaldıraç etkisi yapıyor" diye konuştu. Hedeflerinin BİT sektörünün öncelikli sektör haline getirilmesi olduğunu belirten Gürsoy, stratejik sektörler içinde BİT'in zorunlu olması gerektiğinin altını çizdi.

Gürsoy şunları söyledi: "Siyasi otorite tarafından sahiplenmenin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi ve katılımcı bir yapının sağlanması gerekli. Enerji kaybını önlemeliyiz ve sektör koordinasyonunu sağlamalıyız. Diğer taraftan talebi artırmalıyız. Bunun için sağlıklı bir vergi ve teşvik sitemi olması gerektiğini düşünüyoruz. Fonların sektöre kullandırılması ve girişimcilerin buradan desteklenmesi de diğer bir talebimiz. Yerli üretim ve girişimcilik desteklenmelidir. Rekabetçi bir piyasanın şartlarının tam anlamıyla oluşturulması gerekli ve son olarak sektör üzerindeki vergi yükünün azaltılması gereklidir."

* Bu haber BThaber gazetesinin 780. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun