Mobil 15 EKİM 2008 / 10:55

Bilim ve teknoloji için TÜBİTAK ve Finlandiya Akademisi’nden işbirliği

TÜBİTAK ile Finlandiya Akademisi arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında Finlandiya ve Türkiye arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

TÜBİTAK ile Finlandiya Akademisi arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında Finlandiya ve Türkiye arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve Finlandiya Akademisi Başkan Yardımcısı Ossi Malmberg tarafından imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde; 2009 yılı içinde Finlandiya’da ve Türkiye’de heyet ziyaretleri gerçekleştirilecek ve potansiyel işbirliği alanlarını belirlemek için bilim, teknoloji ve yenilikçilik sistemleri içerisinde yer alan önemli kuruluşlarla temas sağlanacak. Heyet ziyaretlerini takiben TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde bir çalıştay düzenlenerek iki ülkenin bilim insanları biraraya getirilecek. İşbirliği anlaşmasının Türkiye ve Finlandiya arasında imzalanacak olan Mutabakat Zaptı (Memorandum of Understanding – MoU) için zemin hazırlaması öngörülüyor.


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş imzalanan işbirliği anlaşması ile ilgili olarak “Günümüzde hızla gelişen teknolojik ilerlemelerin gelişim süreçlerinde yer alabilmek ülkelerin kalkınmalarında en önemli girdiyi teşkil etmektedir. Ancak bu hızlı gelişim aynı zamanda artan bilgi kümelerine hızlı erişim ve bu bilgiye sahip kuruluşlarla rekabet öncesi işbirliklerini gerektirmektedir. Bu işbirliği anlaşması ve takip eden süreçte imzalanması öngörülen Mutabakat Zaptı, iki ülke araştırmacılarının ortak çalışmalar gerçekleştirebilmeleri için gerekli hukuki ve mali altyapıyı sağlayacaktır. Son yıllarda Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararları ile Ar-Ge’ye ayrılan kamu kaynaklarındaki hızlı artış, uluslararası ülke karşılaştırmalarında Türkiye’yi hızla yukarılara taşımaktadır. Ülkemiz, 2002-2006 yılları arasında GSYİH’dan Ar-Ge’ye ayrılan kaynakların artış hızına göre yapılan değerlendirmede en hızlı artış gösteren yedinci ülke, araştırmacı sayısı artış hızında birinci ülke, bilimsel yayın sayısı artış hızında üçüncü ülke ve uluslararası patent başvuruları artış hızında ise ikinci ülke konumundadır. Elbette bu gelişmeler uluslararası düzeyde dikkat çekmektedir. Bu işbirliği anlaşması ve muhataplarımızın ilgisi ülkemizin artık bilimsel işbirlikleri için bir cazibe merkezi olmaya başladığının önemli bir göstergesidir” dedi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun