Mobil 23 AĞUSTOS 2010 / 10:50

Balonlar artık uçamayacak

Dünyanın helyum rezervi 25 yıl içinde tükeniyor; özür dileriz gelecekteki çocuklarımız.

Dünyanın helyum rezervi 25 yıl içinde tükeniyor; özür dileriz gelecekteki çocuklarımız.


Nobel ödüllü Robert Richardson'a göre dünyadaki helyum kaynakları 25 yıl içerisinde tükenecek. Başka bir bileşenin helyum kadar düşük kaynama noktası bulunmadığı için büyük bir sorun olabilir.

Öyle ki helyum, soğutma sistemlerinde, fiber optik kablolarda ve LCD'lerde kullanılıyor. Dünyanın en büyük helyum sağlayıcısı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) işler pekiyi gitmiyor.

Robert Richardson, ABD hükümetinin helyum satışında belli bir politika yürütmemesi halinde tüm kaynakların yarısının 2015'te sona ereceğini belirtiyor. Richardson'a göre hükümetin piyasadan çekilmesi gerekiyor. Helyum piyasasında serbestlik söz konusu olduğunda azalan kaynakların korunması için daha uygun adımlar atılabileceği düşünülüyor.

Serbest piyasa ile 3 dolara satılan helyum dolu balon fiyatlarının 100 dolara kadar çıkması bekleniyor. Robert Richardson bu fiyatlara alışılması gerektiğini, helyumun geleceği için gazın boşa harcanmamasını şiddetle tavsiye ediyor.

Ayrıntılar için http://www.newscientist.com/article/mg20727735.700-nobel-prizewinner-we-are-running-out-of-helium.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun