Mobil 23 AĞUSTOS 2010 / 10:50

Balonlar artık uçamayacak

Dünyanın helyum rezervi 25 yıl içinde tükeniyor; özür dileriz gelecekteki çocuklarımız.

Dünyanın helyum rezervi 25 yıl içinde tükeniyor; özür dileriz gelecekteki çocuklarımız.


Nobel ödüllü Robert Richardson'a göre dünyadaki helyum kaynakları 25 yıl içerisinde tükenecek. Başka bir bileşenin helyum kadar düşük kaynama noktası bulunmadığı için büyük bir sorun olabilir.

Öyle ki helyum, soğutma sistemlerinde, fiber optik kablolarda ve LCD'lerde kullanılıyor. Dünyanın en büyük helyum sağlayıcısı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) işler pekiyi gitmiyor.

Robert Richardson, ABD hükümetinin helyum satışında belli bir politika yürütmemesi halinde tüm kaynakların yarısının 2015'te sona ereceğini belirtiyor. Richardson'a göre hükümetin piyasadan çekilmesi gerekiyor. Helyum piyasasında serbestlik söz konusu olduğunda azalan kaynakların korunması için daha uygun adımlar atılabileceği düşünülüyor.

Serbest piyasa ile 3 dolara satılan helyum dolu balon fiyatlarının 100 dolara kadar çıkması bekleniyor. Robert Richardson bu fiyatlara alışılması gerektiğini, helyumun geleceği için gazın boşa harcanmamasını şiddetle tavsiye ediyor.

Ayrıntılar için http://www.newscientist.com/article/mg20727735.700-nobel-prizewinner-we-are-running-out-of-helium.html adresini ziyaret edebilirsiniz.