Mobil 16 MAYIS 2012 / 14:16

Baidu bulut tabanlı telefonunu 300 GB ile satışa sundu

Çin’in arama motoru, daha düşük fiyatlı telefon pazarı için geliştirdiği bulut tabanlı telefonu 140 dolardan piyasaya sürdü.Artık bir teknoloji markete gidildiğinde dokunmatik ekran olmayan telefon görmek zor. Üst sınıf telefonlara yüksek meblağlar ödemek istemeyen kullanılar içinse çok iyi seçenekler bulunmuyor. Bu alanı Samsung ve Nokia doldurmaya çalışırken, Turkcell de T serisi telefonlarıyla pazardan pay alıyor.

Çin’in arama motoru Baidu önemli bir hamleyle, üzerinde sadece Android 2.3 çalışan, 3.5 inçlik, 320’ye 480 ekran bulunan telefonu Changhong H5018'yi piyasaya sürdü. Çin’deki düşük gelirli kesmin hedeflendiği telefonla birlikte kullanıcılara tam 300 gigabaytlık depolama alanı da veriliyor.

İlerleyen yılların telefon vizyonuna bakıldığında, Baidu’nun önemli bir hamle gerçekleştirdiği görülüyor. Android 2.3 işletim sistemi nedeniyle uygulama konusunda sıkıntı yaşanabileceğini düşünebilirsiniz. Baidu bunu da düşünerek Google Play yerine kendi uygulama ve müzik mağazasını açmış.

140 dolara istediğiniz her işi yapan dokunmatik ekranlı bir telefonun yanında 300 gigabayt depolama alanı almak istemez misiniz? Bu model ülkemizdeki girişimci ve operatörlere de örnek olabilir.