Mobil 25 MAYIS 2012 / 09:53

Azerbaycan 4G'ye kavuşuyor

Azerbaycan 4G'ye kavuşuyor

Azercell, 4G hızında mobil internet dönemini başlatarak Bakü'de 100 Mbps’ye kadar hızlı veri aktarımı sağlamayı hedefliyor. Azerbaycan'da uzun süredir hayata geçmesi beklenen teknoloji için 4G geniş bant mobil internet hazırlıkları tamamlanırken, Azercell kısa süre içinde abonelerine ticari olarak 4G hızında mobil internet hizmetleri sunmaya başlayacak. Mobil şebekelerde 100 Mbps hıza kadar geniş bant internet erişimi sunarak veri transfer hızını arttıran 4G teknolojisi, ilk olarak Bakü şehir merkezinde ve kentin deniz kıyısındaki ulusal parkta kullanılacak.

İlk etapta sadece veri hizmetlerini destekleyecek olan şebekenin 1800 Mhz frekansında çalışacağı açıklanırken, saniyede 100 MB'ye kadar veri aktarımı sağlaması planlanıyor. Kullanıcıların bu hizmetten faydalanabilmesi için 4G modem satın alması ve internet paketine abone olması gerekiyor.

Konuyla ilgili konuşan Azercell Telecom CEO’su Ali Ağan, yaklaşık 4,2 milyon abonesi olan Azercell'in, yüzde 55 pay ile Azerbaycan mobil iletişim pazarının lideri olduğunu söyledi. 4G inovasyonu hakkında konuşan Ağan, bu konudaki en önemli noktanın gelişmiş ülkelerde bile tam kapsamlı kullanıma açılmamış olan 4G teknolojisini tam olarak hayata geçirmenin kendileri gibi gelişmekte olan bir ülke için çok önemli olduğunun altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun