Mobil 17 ŞUBAT 2012 / 15:16

Ayda 1 liraya akıllı telefon satan Vodafone, günde 1 liraya tablet satmaya başladı

Vodafone günde 1 TL'ye tablet satacak

Vodafone, ZTE işbirliğiyle ürettiği yeni Vodafone Smart Tab 10 Android tabletinin duyurusunu yaptı. Oldukça güçlü özelliklere sahip olan tabletin fiyatı 24 aylık kontratta günde 1 TL'den başlıyor. Vodafone, 17 Şubat'ta düzenlediği bir basın toplantısıyla Türkiye'nin ilk operatör markalı tableti olan Vodafone Smart Tab 10'un duyurusunu yaptı. Android 3.2 işletim sistemiyle çalışan Vodafone Smarttab 10 1,2 GHz'lik çift çekirdekli işlemci, 10 inç ekran boyutu, 1280x800 ekran çözünürlüğü, USB bağlantı özelliği, DLNA bağlantı desteği ve 14,4 Mbps 3G bağlantı yeteneğiyle piyasadaki benzerlerinden geri kalmıyor.

Türkiye, tabletin duyurulduğu ve satışa sunulduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Vodafone Smart Tab 10, Vodafone'un bu tablet için uyguladığı "Gençler için pozitif ayrımcılık" yaklaşımı kapsamında Şubat ayı içinde yanızca 26 yaşına kadar olan gençler için, 24 ay kontratla ayda 30 TL'den satışa sunulacak. Tabletin bu bedeline aylık 100 MB internet kullanımı da dahil. Böylece tabletin fiyatı sunulan sınırlı kapasitedeki internet bağlantısı dahil 720 TL'ye gelecek.

Diğer Vodafone aboneleri ise tablete Mart ayından itibaren, 250 MB internet bağlantısı dahil olmak üzere ayda 49 TL'ye sahip olabilecekler. Bu durumda da tabletin kullanıcıya toplam maliyeti 1.176 TL olacak. Her iki seçenekte de aboneler diledikleri taktirde Vodafone'un sunduğu 10 MB - 8 GB arası internet paketlerini ayrıca para ödeyerek satın alabilecekler.

Mobile ilgi artıyor, kullanıcı kablolardan kurtulmak istiyor

Toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye'de ilk operatör markalı tabletin satışa sunulduğu bu günün şirket için önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Mobil iletişim pazarının hacminin 1,3 trilyon dolara ulaştığına ve mobil veri pazarının 300 milyar doları bulduğuna değinen Timuray, önümüzdeki yıllarda veri trafiğinin daha da artacağını ve 2016'da mobil veri kullanımının 2011'e kıyasla 116 kat artacağını ifade etti.

[caption id="attachment_44194" align="alignleft" width="225" caption="Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray"][/caption]

İnternet kullanımına ilgi arttıkça mobil teknolojilerin sabit teknolojilere tercih edildiğini söyleyen Timuray, şunları söyledi: "Her an her yerden internete bağlanmak mümkün hale geldikçe mobil internet insanların hayatında daha çok yer tutuyor. İnternet kullanımı ekonomik ve sosyal gelişim için hem gelişmiş, hem gelişmekte olan ülkeler için önemli fırsatlar ortaya koyuyor. Geniş bant erişimindeki her yüzde 10'luk artış gayrı safi milli hasılaya yüzde 1,4 ivme kazandırıyor. Bu nedenle sayısal uçurumu kapatmanın önemli olduğunu düşünüyoruz."

3G abonelik oranı yüksek ama kullanımın artması lazım

Ülkemizdeki internet kullanımı AB ortalamasının yaklaşık yarısı kadar olduğunu söyleyen Timuray, bu açığın kapatılmasında 3G aboneliklerinin önemli bir potansiyel ortaya koyduğuna değindi. Son verilere göre mobil abonelerinin yaklaşık yüzde 44'ünün 3G abonesi olduğunu, bunun Vodafone aboneleri için yüzde 50'ye yaklaştığını ifade eden Timuray, "Ancak abonelik oranı düzenli internet kullanımı oranına yansımadı. 3G'nin ilk duyurulduğu Haziran 2009'dan Aralık 2011'e kadar abonelerimizin veri kullanımında yüzde 141 artış yakaladık. Bu büyük bir sıçrama, ama gerçek potansiyele kıyasla henüz sadece bir başlangıç. Biz Vodafone Türkiye olarak 'Herkese mobil internet' programı çerçevesinde Türkiye'de mobil internet kullanımı artırmak istiyoruz. Yüzde 80'e varan 3G kapsama alanını ileri teknolojilerle bütünleştirerek kullanımı artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Tablet bir sonraki büyük adımı simgeliyor

Vodafone'un veri stratejisinin uygun fiyatlı kullanımı teşvik edecek veri paketleri ve bu veriyi kullanışlı hale getirecek akıllı cihazların yaygınlaştırılması üzerine odaklandığını söyleyen Timuray, "Türkiyede akıllı telefon kullanımı hala yüksek seviyelerde değil. Toplam mobil telefon pazarının yaklaşık yüzde 13'ü akıllı telefon sahibi. Bu yüzden Vodafone olarak operatör markalı akıllı telefonlarımızı 1 liradan satmıştık. Buradaki kullanımı teşvik ederken şimdi bir yandan da tablete odaklanmak istiyoruz. Çünkü veri trafiğindeki büyük sıçramanın arkasında tabletlerin büyük payı olacağını düşünüyoruz" dedi.

Vodafone Smart Tab 10'un ZTE ve Vodafone Ar-Ge işbirliğiyle 10 ayda geliştirilip pazara sunulan bir ürün olduğunu söyleyen Timuray, kampanyada gençlere verilen önceliği şu sözleriyle açıkladı: "Vodafone Türkiye yönetim ekibi olarak  olarak istedik ki bu cihaz bir an önce Türkiye'ye gelsin ve ilk girdiği pazarlardan biri Türkiye olsun. Burada da bir pozitif ayrımcılığa imza atalım, gençlere öncelik verelim istedik. Buradaki amacımız gençliğin mobil internetten daha çok faydalanmasını teşvik etmek, sayısal uçurumun kapanması adına önemli bir adım atmak ve bilgi toplumuna dönüşümün sosyal gelişime faydalarını bir an önce topluma yansıtmak."

Gençlerde internet kullanımı genel nüfusun üç katına yakın

Serpil Timuray'ın ardından sahne alan Vodafone Yeni Müşteri Segmentleri Pazarlama Direktörü Fatih Uysal ve Vodafone Terminal Bölüm Başkanı Tarık Akad, tabletin özellikleri hakkında bilgi verdiler ve performansa yönelik bir takım örnekler sundular. Bu özelliklere genel olarak haberin ilk paragraflarında değinmiştik.

Bu arada Uysal ve Akad neden tablette 'gençlere torpil' yapıldığına dair ilginç bazı rakamlar da paylaştılar. Örneğin Türkiye'de ortalama internet kullanımı yüzde 36 iken, 26 yaş altı gençler arasında bu kullanım oranı yüzde 87'ye kadar çıkıyor. Bunların da büyük bir kısmı internete sabit hatlar üzerinden erişiyor. Bununla birlikte tahminlere göre 2013 yılında mobil internet kullanımı, sabit internet kullanımını geçecek. Bu da internete her an, her yerden erişebilen cihazların önemini artıracak. Ancak cihaz sahipliği önemli bir sorun. Gençlerin yüzde 27'si taşınabilir bilgisayar sahibiyken, internete bağlanan tablet sahipliği yüzde 1 civarında. Sözün özü, Vodafone'un amacı genel nüfus içinde internet kullanımı en yüksek olan kesimin bağlantı alternatiflerini çoğaltmak şeklinde özetlenebilir.

Biz Vodafone Smart Tab 10 hakkında ne düşünüyoruz?Toplantı sonrasında tableti biraz kurcalama fırsatı da bulmuş biri olarak ben de tablet hakkındaki fikirlerimi sizinle paylaşayım. Öncelikle bir gerçeği kabul etmekte fayda var: Vodafone'un sunduğu bu tabletin donanım olarak eşdeğerini piyasada birçok marka ve model üzerinde görmek mümkün. Öyle ki, teknolojiyle biraz ilgili birine Android Honeycomb tablet dediğinizde hemen 10 inç ekran, 1280x800 çözünürlük, çift çekirdek işlemci diye saymaya başlayabilir.

O nedenle bence bu sınıf bir tableti diğer örneklerinden ayıran en belirgin özellik kullanılan ekran kalitesidir. Çünkü tablet insanın elinde veya masanın üzerinde düz durmaz. Biraz sağa eğilir, biraz aşağı kayar... O nedenle hangi açıdan bakarsanız bakın ekranın net görünmesi, renklerin kaybolup gitmemesi, ekranın siyaha kaçmaması ilk dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gelir.

Vodafone Smart Tab 10'daki ekranda bunların neredeyse hiçbiri yok. Hangi açıdan bakarsanız bakan, 180 dereceye yakın açılara eğmediğiniz sürece ekranda rahatsız edecek bir bozulma olmuyor.

Tablet tercihiniz Android ise ve ayda 30 lira taksitle tablet almak size cazip geliyorsa, alternatifleriniz arasında üst sıralara almanızı öneririm.

Bu arada Vodafone'un Türkiye'de yaptığı araştırmalar çerçevesinde Türkiye'deki tablet pazarının 10 inç etrafında şekilleneceğini öngördüğünü ve bu nedenle tabletin 7 inçlik modelini Türkiye'ye şimdilik getirmeyi düşünmediğini not edelim ve haberimizi sonlandıralım.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun