Mobil 10 ARALIK 2012 / 18:14

Avustralya vatandaşlarını Apple Maps kullanmamaları konusunda uyarıyor

Apple’ın hayata geçtiğinden bu yana sürekli başını ağrıtan harita uygulaması, Avustralya’da birçok insanın kaybolmasına neden oldu. Kaybolma vakalarının son günlerde iyice artması üzerine açıklama yapan Avustralya polisi, Apple Maps uygulamasının kullanılmamasını istedi.

Polis, yaptığı açıklamada, “Apple Maps üzerinde yaptığımız incelemede, motorcuların gitmek istediği Mildura kentinin, bulunduğu asıl noktadan 70 km mesafede, Murray Sunset Ulusal Parkı’nın içinde göründüğünü fark ettik. Bu bölgede sıcaklık 46 dereceye kadar çıkabiliyor ve su kaynağı bulunmuyor. Çok ciddi bir durum yaşanabilirdi” dedi.

Yetkililer, Mildura ve civarındaki bölgelere gidecek kişilerin, Apple Maps’teki sorunlar giderilinceye kadar başka harita uygulamaları ve basılı haritalardan yararlanmalarını istedi.

Tim Cook iki defa özür diledi ama sorunlar çözülmedi

Apple, iOS 6’ya geçişle birlikte, Google Maps ile olan ilişkilerini tamamen bitirmiş ve yerine tamamen kendi üretimleri olan bir harita uygulamasını getirmişlerdi. Apple’ın bu zamana kadar elde ettiği başarılardan sonra harita uygulamasının da başarılı olması beklenirken, bu defa beklenen olmadı ve Apple fena halde çuvalladı.

Yanlış yer bildirimleri ve grafik hataları sebebiyle Apple kullanıcılarının büyük tepkisini çeken şirket, kullanıcılardan şirket CEO’su Tim Cook aracılığıyla iki defa özür dilemişti. Cook’un ardından yazılım müdürü Scott Forstall özür dilemeyi reddedince kovulmuş, Apple Maps birimini başındaki Richard Williamson ise geçtiğimiz ay işinden uzaklaştırılmıştı.

Kullanıma açıldığından beri Apple’ın başını oldukça ağrıtan harita uygulamasının kullanışlı bir hale gelmesi için epeyce elden geçirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çok daha ciddi sorunlara yol açacağa benziyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun