Mobil 01 HAZİRAN 2010 / 11:34

Avustralya'nın en eski mağara çizimleri bulundu

Resimlerde bundan 40 bin yıl önce yaşayan hayvan figürü tasvir ediliyor.

Resimlerde bundan 40 bin yıl önce yaşayan hayvan figürü tasvir ediliyor.


Avusturalya'da Arnhem platosundaki mağarada bundan 40 bin yıl önce yaşadığı sanılan dev kuş çizimleri bulundu. Aslında çizimler iki yıl önce keşfedilmişti ancak bilim insanları çizimlerin gerçekliğini iki hafta önce kanıtlayabildi.

Çizimlerin Avusturalya'daki en eski mağara resimleri olduğu düşünülüyor. Dünya çapında da en eskilerden biri olduğu ortaya çıktı. Örneğin, Avrupa mağaralarında bulunan en eski resim 32 bin yıl önceden kalma.

Araştırmaya göre bu çizimler bir "emu"yu -Avutralya'da yaşayan küçük boylu bir tür devekuşu- temsil etmiyor. Çizimde görülen zayıf ve büyük ayaklarla kısa bacaklar bölgede yaşayan dev bir kuşu -Genyornis- işaret ediyor.

Genyornisler büyük gagalarıyla meyve yiyordu. Ayrıca bu hayvanlar kaçmak için çok yavaş ve aptaldı. Küçük kanatları ve uzun bacakları nedeniyle uçamayan kuşların kalıntıları şu anda yeryüzünde bulunmuyor.

Komodo ejderi benzeri hayvanların bu uçamayan dev kuşları yediği düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun