Mobil 02 AĞUSTOS 2011 / 17:36

Avustralya Galaxy TAB için biraz bekleyecek

Samsung, piyasaya çıkan son Galaxy tabletinin Avustralya’daki satışını ertelemek zorunda kaldı. Sebep ise Apple ile devam eden patent anlaşmazlığı.Hızla büyüyen tablet pazarında Apple ile arasındaki mesafeyi kapatmak isteyen Güney Koreli şirket açısından önemli bir darbe oldu. Nisan ayından beri Samsung ve Apple arasında akıllı telefon ve tablet patentleri üstüne sert bir savaş sürüyor ama Avustralya’daki bu erteleme kararı ile, yasal süreç ilk kez Samsung’un bir ürününün pazara çıkışını ileri atmak zorunda kaldı.

Samsung’un Galaxy hattındaki mobil telefonları ve tabletleri, kendi iPhone ve iPad’ini kopyalamakla suçlayan Apple; ABD, Avustralya ve diğer birçok ülkede konuyla ilgili davalar açtı. Samsung da Apple’a karşı davalar açtı. Salı günü de Samsung, Apple ile anlaşarak Avustralya’da tabletini şimdilik satmama kararı aldı.

Koreli şirket yaptığı açıklamada, “Samsung GALAXY Tab 10.1 Avustralya pazarında yakın gelecekte yerini alacak. Bu dava, Samsung’un Avustralya veya diğer pazarlardaki hiçbir akıllı telefonunu veya tabletini etkilemeyecek” dedi.

Patent davaları sürüyor

Bu arada Apple, telefon üreticileri ve yazılım firmaları arasında süregelen ve akıllı telefonlarda kullanılan patentlerin sahibinin kim olduğuna odaklanan dava ağının sadece bir üyesi. Galaxy cihazlar, Apple’ın mobil araçlarının karşısındaki en ciddi rakip olarak görülüyor ancak Samsung, Apple’ın satış büyümesine yaklaşmayı da beceremiyor.

Galaxy ürünlere Google’ın Android işletim sistemini kullanıyor. Geçtiğimiz ay Samsung, daha ince ve hafif bir Galaxy tableti kendi ülkesinde pazara sürerek, Apple’ın iPad satışlarından pay kapmak istedi. IDC’ye göre ise Avustralya çok büyük bir pazar değil ve küresel medya tablet satışlarının sadece yüzde 2,4’ü buraya yapıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun