Mobil 05 OCAK 2009 / 13:41

Audi'de LED farkı

Audi LED teknolojisini seri üretime taşıdı, dünyanın tamamen LED farlı ilk otomobili Audi R8'i üretti.

Audi LED teknolojisini seri üretime taşıdı, dünyanın tamamen LED farlı ilk otomobili Audi R8'i üretti.


Audi A4 ve A5, Q5 ve Q7 modellerinde LED gündüz farları kullanılıyordu. Yeni R8 modeli ise, Audi’nin far stratejisine öncülük ediyor. R8 ise opsiyonel olarak dünyada ilk kez tamamen LED farlarıyla sunulan  otomobil. Audi R8’de gündüz farlarına ek olarak dönüş sinyalleriyle birlikte kısa ve uzun hüzmeli farların hepsinde ışık yayan diyotlar bulunuyor.


 


Birkaç ışık yayan diyotun sıkıca birleştirilmesiyle oluşan LED sıraları, aracın yakıt tüketimini azaltabiliyor. Gündüz farlarının zorunlu geleneksel tip kısa hüzmeli farları, arka stop lambaları ve plaka aydınlatması 200 watt gibi bir enerji sarfediyor. Yeni Audi A4’ün LED gündüz farlarına güç vermek için sadece 15 watt gerekiyor.


 


Bu değer, diğer kriterlerin de dahil edilmesiyle yakıtta 100 kilometrede yaklaşık 0.2 litrelik bir azalma sağlıyor. Bu da kilometrede 4 gram daha az karbondioksit emisyonuna karşılık geliyor. Bu yeni teknoloji sayesinde 2008 yılında satılan LED gündüz farlı Audi modellerinin ilk kullanım yıllarında yaklaşık 10 milyon litre daha az yakıt harcaması ve hemen hemen 25,000 metrik ton (25,000,000 ton) daha az karbondioksit yayması planlanıyor.