Mobil 04 KASIM 2010 / 15:30

Atlantik Okyanusu aksa yukarı aksa

Çalışmalar okyanus akıntılarının yavaşladığını, bu sebeple iklimin değişebileceğini gösteriyor.

Çalışmalar okyanus akıntılarının yavaşladığını, bu sebeple iklimin değişebileceğini gösteriyor.


Atlantik Okyanusu'nun hem üst, hem de alt tarafında yer alan akıntılar bundan 10 bin yıl önceki gibi yavaşlamaya başladı. Bilim adamlarının çalışmasına göre, son buzul çağından sonrada okyanus bir dönem ters yöne doğru akmıştı.

Şu anda tartışmaların odağında iklim değişikliğinin okyanus akışına etkisi yer alıyor. Atlantik Okyanus'unun derinlerindeki akış güneye doğru, yüzeydeki akışsa kuzeye doğru devam ediyor. Bu durum tüm ekosistemin sıcaklığını dengeliyor. Ancak bu durumda bir değişme olursa bazı yerlerde aşırı soğuma ya da aşırı olması olmasından endişe ediliyor.

Araştırmacılar çalışmalardan emin olmak için protaktinyum ve toryum elementlerini özellikle inceleniyor. Genel olarak okyanus akışının durumu incelendiğinde okyanus içinde suyun dolaşımının zaman içinde arttığını gösteriyor. Ancak son birkaç bin yıldır su dolaşımının yavaşladığı görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun