Mobil 05 OCAK 2009 / 15:30

"Aşkın ömrü üç yıldır" teorisi tarihe karışıyor

Beyin taramaları bazı çiftlerin aradan ortalama 20 yıl geçmesine rağmen, ilişkinin ilk günkü kadar tutku ve sevgi hissedebildiğini gösterdi.

Beyin taramaları bazı çiftlerin aradan ortalama 20 yıl geçmesine rağmen, ilişkinin ilk günkü kadar tutku ve sevgi hissedebildiğini gösterdi.


New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden bir ekip 20 yıldır birlikte olan çiftlerin beyinlerini taradı ve sonuçları yeni çiftlerinki ile karşılaştırdı. 20 yıldır birlikte oldukları kişinin fotoğrafını gören her 10 çiftten biri, yeni çiftlerin verdiğine eşit, güçlü bir kimyasal tepki gösterdi. Çiftlerin ilişkilerindeki duygusal ve cinsel arzularını yıllarca aynı oranda koruyabildiği kanıtlanmış oldu.


Araştırmacılar çiftlere “kuğu” lakabını verdi. Bunun nedeni çiftlerin kuğular ve gri tilkilerinkine benzeyen bir zihinsel “aşk haritasına” sahip olması. Çiftlerden Billy ve Michelle Jordon 18 yıldır birlikte ve hala hep el ele dolaşıyorlar. 40 yaşındaki Lisa Barber ve eşi David 17 yıldır aynı heyecanla birbirlerine bağlı olduklarını, hayatlarında değişiklikler yapmayı  hiçbir zaman ihmal etmediklerini söylüyor.


Araştırmanın başındaki isim Arthur Aron “Deneye katılacak çiftlerle ilk görüşmemde, onların sadece kendilerini kandırdığı kanısındaydım. Ortalama 21 yıldan sonra hala birbirlerine aşık olamazlar diyordum. Ancak, beyin taraması sonucunda ulaşılan bir sonucu ne ben ne de bir başkası inkâr edebilir” diyor. 64 yaşındaki Aron, eşiyle hala güçlü bir ilişkileri olduğunu ama araştırmaya katılan çiftleri kıskandığını dile getiriyor. “İlişkileri hem çok yoğun hem de cinsel yönden canlı, yeni başlayan bir ilişkinin dezavantajlarından da arınmış” diyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun