Mobil 04 OCAK 2011 / 09:04

Artık daha fazla bilişim ve teknoloji hukukçusu yetişecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı başladı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı başladı.


İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü, bilişim ve teknoloji alanına yönelik yeni bir yüksek lisans programı başlattı. Enstitü, başlatılan Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programı ile bu alandaki yetişmiş hukukçu açığını kapatmayı hedefliyor.

Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü 16 Mayıs 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile resmi olarak faaliyete geçti. Enstitü, 16 Haziran tarihinde Yüksek Öğrenim Kurumu’na (YÖK) yapmış olduğu yüksek lisans, e-yüksek lisans ve doktora programlarına ilişkin başvurusunun onaylanması sonucu Bilişim ve Teknoloji Hukuku Yüksek Lisans Programını başlattı.

Bilişim ve teknoloji alanındaki uzman hukukçu eksiğini gidermeyi hedefleyen enstitünün ders programında; “İnternette İfade Özgürlüğü ve Dijital Aktivizm, e-Birey ve Toplum, Uygulamada Bilişim Sözleşmeleri ve Yönetimi, Elektronik Sağlık Kayıtları ve Özel Haytaın Gizliliği, İletişim Sistemleri Altyapıları, Dünya’da ve Türkiye’de Alan Adları ve Uyuşmazlıklar, Çözüm Yöntemleri, Bilgi Güvenliği Yönetimi, İnternet Üzerinden Gelen Tehlikeler ve Bunların Sosyal Hayatımıza Etkileri, Ağ Güvenliği, İlaç Sektöründe IT Uygulamaları, Elektronik Ticaret Hukuku, Uygulamalı Rekabet Hukuku, Uygulamalı Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku, Veri Koruması Hukuku, İnternet Hukuku: Bilgi Çağında Haklar, Özgürlükler ve Sorumluluklar, Bilgi Toplumu, e-Katılım ve e-Demokrasi” gibi konular yer alacak.

Programda ders verecek öğretim üyeleri arasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Oracle Genel Müdürü Gürhan Kalelioğlu, Roche A.Ş. Hukuk Müşaviri Deniz Reha Özilhan, Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe yer alıyor.

Programa yüksek lisans başvuruları 20 Ocak 2011 tarihinde sona eriyor. Programın bahar dönemi ise 14 Şubat- 22 Mayıs 2011 tarihleri arasında denk geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun