Mobil 07 EYLÜL 2010 / 14:29

Arıların azalması tozlaşmayı da etkiledi

Arı nüfusunda yaşanan ciddi azalma tozlaşmaya da olumsuz etki ediyor.

Arı nüfusunda yaşanan ciddi azalma tozlaşmaya da olumsuz etki ediyor.


Toronto Üniversitesi’nin yaptığı son araştırma, arı nüfusunun büyük ölçüde azalması dolayısıyla tozlaşmanın da azalma tehlikesini ortaya çıkardı. Bilim insanları çiçeklerin üremesini etkileyecek olan bu duruma neden olan etkeni iklim değişimi olarak açıklıyor.

Çiçekli bitkilerin tozlaşmak ve dolayısıyla üremek için arılara ihtiyacı olduğuna değinen araştırmacılar, arı nüfusundaki azalmanın büyük sorunlara neden olabileceği düşüncesinde. Arı nüfusuna bağlı olarak her yıl giderek azalan tozlaşmayı iklim değişimin etkilerine bağlayan araştırmacılar, arıların kış uykusu ve çiçeklerin açtığı zamanın önemini vurguluyor. İklim değişiminin etkisiyle kış uykusunda olan arıların yeterli bal üretemediği belirtiliyor.

Bu durumu kaygı verici olarak nitelendirilen araştırmacılar, tozlaşmanın insanın ya da çeşitli haşerelerin etki etmediği nispeten bozulmamış bir ortamda dahi savunmasız olduğunu ancak iklim değişimine tabi olduğunu söylüyor.

Araştırmanın bugüne dek tozlaşma üzerinde yapılan en kapsamlı çalışma olduğu biliniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun