Mobil 05 EKİM 2009 / 06:11

"Ardi" hem şempanze hem insan

Berkeley bilim adamları şempanze özelliklerini paylaşan insanoğlu iskeletini açığa çıkardı.

Berkeley bilim adamları şempanze özelliklerini paylaşan insanoğlu iskeletini açığa çıkardı.


İnsan kökenini anlamadaki en temel devrimde, Bay Area bilim adamları tarafından yürütülen araştırma insan aile ağacının bilinen en eski üyesini açığa çıkardı. 4.4 milyon yaşında olan "Ardi" isimli kadın iskeleti hem şempanze hem de modern insan özelikleri barındırıyor.

Ardi edinilen bilgilere göre yürüyebiliyordu. Kaliforniya Berkeley Üniversitesi paleoantropolojisti, araştırma grubundan Tim White Ardi için "O bir şempanze değil, insan da değil. Bu iskelet bizim bir zamanlar ne olduğumuzu gösteriyor" diyor. Tim White'ın içinde bulunduğu bu araştırma grubu bazı fosiller keşfedip analiz ederek, bu iskeletin insan ve şempanze arasında bir köprü olduğunu iddia ediyor.

İskelet yaklaşık 50 kilo ağırlığında ve 121 cm boyunda olup elleri, ayakları, kafatası ve dişleriyle mükemmel denecek şekilde eksiksiz olduğu verilen bilgiler arasında.

Ardi'nin iskeleti incelendiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Ardi hem ağaç kovuklarında hem de dış dünyada yaşayabiliyordu. Ayrıca insanlar gibi iki ayağının üstünde yürüyor yiyecek toplamak için ellerini kullanıyordu. Ağaçları muhtemelen dikkatlice tırmanıyordu ancak şempanzeler kadar hızlı değil. Hem et, hem ot yiyen Ardi böcekleri ve küçük memelileri de yiyebiliyordu.

Ancak bugünün şempanzeleri ve insanları arasında bir geçiş yaratığı ya da "kayıp bağlantı" olarak kabul edilmiyor yine de Ardi. Çünkü bu görüş modern bilim tarafından reddediliyor ve bizim şempanzelerden evrimleşmediğimizi ancak ortak ataları paylaştığımızı kabul ediyor.