Mobil 02 OCAK 2009 / 11:52

Araçlar yeni otomatik park pilotu ile tanışacak

Ford, kendi kendine park edebilen otomobilleri mümkün kılmak üzere yapılan çalışmaları bir adım öne taşıyacak yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu.

Ford, kendi kendine park edebilen otomobilleri mümkün kılmak üzere yapılan çalışmaları bir adım öne taşıyacak yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu.


Ford, kendi kendine park edebilen otomobilleri mümkün kılmak üzere yapılan çalışmaları bir  adım öne taşıyacak yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Ford’un geliştirdiği “Active Park Assist” (Aktif Park Asistanı), otomobilin otomatik olarak park edilmesine olanak sağlıyor.Ultrasonik algılayıcıları ve elektrikle güçlendirilmiş direksiyon sistemi (Electric Power Assisted Steering) ile sistem, paralel konumda duran otomobili otomatik olarak park edebiliyor. 17 Ocak’ta Detroit’te gerçekleştirilecek Detroit Auto Show’da tanıtılacak olan sistem, yokuş gibi zor koşullarda da park işlemini gerçekleştirebiliyor. Sürücünün park edilebilecek bir noktada etkinleştirdiği sistem, otomatik olarak aracı park edebileceği bir noktaya doğru yönlendiriyor. Otomobilin sığabileceği bir alan algılandığında, sistem aracı otomatik olarak park ediyor ve diğer iki otomobilin kolay bir şekilde park yerlerinden çıkabileceği kadar bir alan bırakarak park etme işlemini sonlandırıyor. Yalnızca bir düğmeye dokunarak çalıştırılan sistem, 2010 yılında Lincoln MKS sedan ve Lincoln MKT modellerinde opsiyon olarak sunulacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun