Mobil 09 ARALIK 2008 / 08:17

Araba anahtarları da kişiselleşiyor

Alman otomobil firması BMW, üst segment otomobillerinde kullanılmak üzere tasarladığı yeni anahtar prototipini tanıttı.

Alman otomobil firması BMW, üst segment otomobillerinde kullanılmak üzere tasarladığı yeni anahtar prototipini tanıttı.


 


Firmanın geçtiğimiz günlerde tanıttığı prototip, içerdiği RFID (Radio Frequency IDentification / Radyo Frekansı Tanılama) güvenlik yongası sayesinde kaydedilen kredi kartı bilgileri sayesinde temassız ödeme fonksiyonunu üzerinde bulunduruyor. İleriki dönemlerde toplu taşıma, şehirler arası ulaşım için kullanılabilecek elektronik bilet gibi uygulamalarla donatılacak olan anahtarın aynı zamanda farklı mobil senaryolara da uygulanması olası. BMW Grup Araştırma ve Teknoloji proje yöneticisi Hans-Jörg Vögel, bu teknolojinin BMW marka üst segment otomobillerde kişiselleştirilmiş ConnectedDrive servislerini otomobiller arasında taşıyabilmeye de olanak tanıyacağını açıkladı. Vögel ayrıca bu teknolojinin bir BMW sahibinin başka bir şehir ya da ülkede kiraladığı BMW marka otomobile bindiği zaman, kendisi için kişiselleştirdiği sürüş seçeneklerini tanımadığı bu yeni otomobilde de kullanmasına olanak tanıyacağını belirtti.


Anahtarın otomobille değil, sürücünün kendisi ile ilişkilendirileceğini belirten BMW Grup Araştırma ve Teknoloji Müdürü Prof. Raymond Freymann, bu şekilde otomobil paylaşımını ve kiralamayı kolaylaştırmak, bununla birlikte otomobil teknolojisini bir hayat stili haline getirmek amacında olduklarını ifade etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun