Mobil 20 TEMMUZ 2012 / 10:47

Apple’a Samsung’dan reklamlarla özür dileme cezası verildi

Apple Samsung’dan özür dileyecek!

Apple’ın Galaxy Tab’in patent ihlali gerçekleştirdiği iddiasıyla açtığı davada “iPad kadar havalı değil” diyerek ihlali reddeden hakim, şimdi de şirketin ilan vererek “Samsung iPad’i kopyalamadı” demesine hükmetti.Teknoloji dünyasının belki de en ilginç kararlarından biri Britanyalı Yargıç Colin Birss tarafından alındı. Daha önce Galaxy Tab’in iPad kadar havalı olmadığı gerekçesiyle patent ihlali gerçekleştirmediğine hükmeden yargıç, daha da ilginç bir karara imza attı.

Yargıç verdiği kararda, Apple’ın Samsung’un iPad’i kopyalamadığına dair gazetelere ilan vermesine hükmetti. Ayrıca dilenecek özrün altı ay boyunca Apple’ın web sitesinde yer alması gerektiği kararına varıldı.

Apple’ın artık patent ihlali yaptığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmasının önüne geçmesinin istendiği Samsung’un karşı talebini reddeden mahkeme, Apple’ın sonraki dönemde yapacağı yasal girişim haklarını saklı tuttu.

Gelişmenin ardından Samsung’dan yapılan açıklamada, Apple’ın yasal engelleme girişimlerinin endüstrinin tasarım ve inovasyonuna zarar getireceği ve müşteri seçimlerini kısıtlayacağı belirtildi.

Apple konuyla ilgili henüz bir yorum yapmasa da vereceği tepki merakla bekleniyor.