Mobil 03 MART 2010 / 14:28

Apple yeni bir davanın peşinde

Apple, patent ihlali iddiasıyla HTC'ye dava açtı.

Apple, patent ihlali iddiasıyla HTC'ye dava açtı.


Nokia ile arası bir süredir açık olan Apple, yeni bir davanın peşinde. Apple, Tayvan merkezli HTC markasına, Apple'a ait 20 patentli teknolojiyi ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. İddiaya göre, akıllı telefon pazarının önemli oyuncularından HTC, iPhone'un kullanıcı arayüzü ve donanımıyla bağlantılı 20 patentli teknolojisini ihlal ediyor. Apple, Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu'na konuyla ilgili şikayette bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Apple'ın CEO'su Steve Jobs, "Ya oturup rakiplerimizin teknolojilerimizi nasıl çaldığını izleriz ya da bu konuda bir şeyler yapmaya çalışırız. Biz birşeyler yapmaya karar verdik" dedi ve şunları ekledi: "Rekabetin sağlıklı olduğunu düşünüyoruz; ancak rakiplerimiz, bizim teknolojilerimiz çalmaktansa, kendi orijinal teknolojilerini yaratmalı."

HTC ve Android tabanlı telefonlarını, kendi teknolojilerini çalmakla suçlayan Apple'ın, HTC ürünlerine ithalat yasağı isteyebileceği belirtilirken, davanın nasıl sonuçlanacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun