Mobil 03 MART 2010 / 14:28

Apple yeni bir davanın peşinde

Apple, patent ihlali iddiasıyla HTC'ye dava açtı.

Apple, patent ihlali iddiasıyla HTC'ye dava açtı.


Nokia ile arası bir süredir açık olan Apple, yeni bir davanın peşinde. Apple, Tayvan merkezli HTC markasına, Apple'a ait 20 patentli teknolojiyi ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. İddiaya göre, akıllı telefon pazarının önemli oyuncularından HTC, iPhone'un kullanıcı arayüzü ve donanımıyla bağlantılı 20 patentli teknolojisini ihlal ediyor. Apple, Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu'na konuyla ilgili şikayette bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Apple'ın CEO'su Steve Jobs, "Ya oturup rakiplerimizin teknolojilerimizi nasıl çaldığını izleriz ya da bu konuda bir şeyler yapmaya çalışırız. Biz birşeyler yapmaya karar verdik" dedi ve şunları ekledi: "Rekabetin sağlıklı olduğunu düşünüyoruz; ancak rakiplerimiz, bizim teknolojilerimiz çalmaktansa, kendi orijinal teknolojilerini yaratmalı."

HTC ve Android tabanlı telefonlarını, kendi teknolojilerini çalmakla suçlayan Apple'ın, HTC ürünlerine ithalat yasağı isteyebileceği belirtilirken, davanın nasıl sonuçlanacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda.