Mobil 13 EYLÜL 2011 / 16:39

Apple Türkiye’de patentlerini korumuyor

Apple Türkiye’de patentlerini korumuyor

Yurtdışında milyonlarca dolara mâl olan patent ihlallerinden ülkemizde pek de korkulmuyor. iPhone, Blackberry ve Android telefon üreticilerinin ülkemizde patentlerini korumuyor.Son yıllarda akıllı telefon pazarında yaşanan rekabet ve bu ürünlere olan talep tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yaşanıyor. Türkiye, Apple’ın popüler olan akıllı telefon markası iPhone’un en fazla satıldığı pazarlardan biri olmasına rağmen şu ana kadar ülkemizde yaptığı patent başvurusu 1’i geçmezken, Avrupa’da 922 patent başvurusu bulunuyor.

Apple’ın güçlenen rakiplerinden Samsung’un Türkiye’de korunan patent sayısı 3 adetle sınırlıyken ülkemizde popülerliği giderek artan Taiwan’lı cep telefonu üreticisi HTC’nin ise Türkiye’de hiç patent başvurusu bulunmuyor.

Son 2 yıldır Türkiye’deki patent başvuruları düşüyor

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz bu konuyu değerlendirdiği konuşmasında; “Türkiye’de köklü geçmişe sahip olan Nokia, Ericsson gibi firmaların ülkemizde geçtiğimiz yıllarda yüksek patent rakamlarına sahip olmasına rağmen son 2 yıldır Türkiye’deki patent başvurularındaki düşüş dikkatimizi çekiyor” dedi.

Yamankaradeniz, ülkemizde oldukça popüler olan Blackberry’nin üreticisi Research In Motion şirketinin ise Türkiye’de yaptığı patent başvurusunun sayısının yalnızca bir tane olduğunu ifade etti.

Blackberry’nin 2010 yılında bu patentinin yıllık yenilenmesini de yaptırmayarak patent korumasını devam ettirmediğini aktaran Yamankaradeniz, “Buradan hareketle Blackberry gibi akıllı telefon üreticilerinin Türkiye’yi patentlerinin çalınması açısından tehlikeli bir pazar olarak görmediğini, patentlerini korumaya değer bir ülke olarak değerlendirmediğini düşünmekteyiz. Benzer şekilde Apple’ın Türkiye’deki iPhone ve iPad satışlarındaki patlamaya rağmen, ‘Avrupa Patent Başvurusu’ gerçekleştirdiği buluşlarına, Türkiye’de validasyon yöntemi ile geçerlilik sağlamaması da aynı şekilde yorumlanabilir” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun