Mobil 18 MAYIS 2011 / 09:10

Apple SIM kartların küçültülmesini teklif etti

Müşteri bağımlılığını abartan şirket, daha ince iPhone ve iPad’ler üretebilmek için daha küçük SIM kart kullanılmasını teklif etti. Teklif ETSI tarafından da onaylandı.

Reuters’de yer alan habere göre, Apple’ın SIM kartların küçültülmesini talep ettiğini Avrupa Telekom Standartlar Kurulu (ETSI) da onayladı. Ancak kararın alınmasından itibaren bu sürecin en az bir yıl süreceği bilgisi verildi. Kurulun ifadesine göre, endüstrideki oyuncularının aynı fikirde buluşması için bir yıldan bile fazla bir süre gerekebilir.

Konuyu Reuters’e taşıyan ilk kurum olan telekom operatörü Orange, Apple’ın daha küçük SIM kart standartları talebini çok olumlu karşıladığını açıkladı. ETSI’da böyle bir karar alınması durumunda konuyu sonuna kadar destekleyebileceklerinin sinyalini verdi.

Görünen o ki Apple’ın teklifi tüm akıllı telefon üreticileri arasında tartışılmaya başlanacak. Üreticiler ve operatörler için yeni standartlarda SIM kartların doğrudan yeni bir piyasa oluşturması nedeniyle tasarının kısa süre içerisinde kabul görmesi öngörülebilir. Ayrıca uzun süredir aynı standartta kullanılan SIM kartların günümüz telefonlarına uygun olmadığı düşünülüyor.

Apple konuyla ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.
ETİKETLER : apple ETSI iPad iPhone SIM kart
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun