Mobil 15 AĞUSTOS 2012 / 11:05

Apple kendi sormuş kendi cevaplamış: "Neden tüketiciler Android'i tercih ediyor?"

Neden tüketiciler Android'i tercih ediyor?

Apple, kendi içinde gerçekleştirdiği bir araştırmayla insanların neden iPhone yerine Android'i tercih ettiğini sorgulamış ve sonuçları liste halinde yayınlamış. İşte Apple'a göre tüketicilerin Android'i tercih etmesinin sebepleri... Apple'ın 2011 yılı öncesini kapsayacak şekilde gerçekleştirdiği ve tüketicilerin neden Android'i tercih ettiğini ortaya koymaya yönelik araştırmasının sonuçları ortaya çıktı. Sonuçların devam eden mahkemeler sırasında delil olarak sunulduğu ve dikkatli CNET editörleri tarafından yakalandığı ifade ediliyor.

Araştırmaya göre insanların Android tabanlı telefonları tercih etmesinin bir numaralı sebebini operatörlerin kendilerine Android tabanlı telefonları seçenek olarak sunması oluşturuyor.

Tabii bu ABD için geçerli. Çünkü o dönemlerde Apple'ın ABD'de AT&T operatörü ile 5 yıllık özel anlaşması mevcuttu. Bu nedenle AT&T harici operatörler abonelerine diğer akıllı telefonları seçenek olarak sunmak zorunda kalıyorlardı.

Artık bu durumun değişmesinin Android'in pazarı payı büyümesini yavaşlattığı ifade ediliyor.

Yine de listeye genel olarak bakıldığında tüketicilerin akıllı telefonlara dair eğilimleri hakkında fikir edinmek mümkün. İşte 2011 yılı öncesinde tüketicilerin Android'i tercih sebepleri.Görseli üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.