Mobil 19 EKİM 2011 / 15:22

Apple kârı arttırdı ama Wall Street'e yaranamadı

Karını yüzde 85 artıran Apple Wall Street'e yaranamadı

Apple'ın 25 Eylül’e kadarki yıllık dönemde net kârı bir önceki yıla göre yüzde 85 artarak 25,9 milyar dolara yükseldi. Ama bu yükseliş bile Wall Street yatırımcılarını memnun etmeye pek yetmedi. Vay arkadaş...Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, 25 Eylül 2011 itibariyle 25.9 milyar dolar kar elde ederek bir önceki yıla göre yüzde 85 artış sağladı.

Apple, yılın son çeyreğinde şirket 17.1 milyon iPhone satarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21'lik bir artış sağladı. Ama BBC News haberine göre analistlerin beklentisi, iPhone satışlarının son çeyrekte 20 milyon adede ulaşmasıydı.

iPad satışları ise 11.1 milyon adet olurken, bu da geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 166’lık artışı ortaya koydu.

Apple, tüketicilerin 14 Ekim’de pazara çıkan yeni iPhone 4S için beklemesi nedeniyle satışlarında Eylül ayında azalmayla karşılaştı. Bununla birlikte iPhone 4S, piyasaya çıkmasının ardından geçen ilk üç günde 4 milyon adet satıldı.

Öte yandan, Apple söz konusu çeyrek dönemde 4,9 milyon Mac bilgisayar satarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artış sağladı.

Analistlere göre ise bu sonuçlar oldukça zayıf ve Apple’ın momentumu koruması için yeni ürünlerle pazarda yer alması lazım (ed: bir yorum yapacaktım ama vazgeçtim).
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun