Mobil 15 MART 2012 / 13:35

Apple iPad'in modası geçmiyor

Apple, son iPad’i için rekor ön sipariş beklentisi içinde. Tablet siparişlerinde bekleme süresi ise şimdiden 2-3 haftaya ulaştı. Canaccord Genuity analistlerinin tahmini, şirketin bu yıl 65,6 milyon iPad satması yönünde.Apple CEO’su Tim Cook, iPad’in merakla beklenen yeni versiyonunu tanıtmıştı. Çarşamba günü itibariyle ön siparişleri verilebilen yeni iPad, 16 Mart’ta da mağaza raflarında yerini alacak.

Analistlere göre, rekor rakamlara ulaşan ön siparişlere ve 2-3 haftayı bulan bekleme sürelerine bakıldığında, iPad’in bu haftaki piyasaya çıkışı bile bir rekor olacak. Analistler, bu tablo karşısında 2012 yılı iPad satış tahminlerini 55,9 milyon adetten 65,6 milyona yükselttiler. 2013 yılı tahmini ise 79,7 milyondan 90,6 milyon adede çıktı. Analistler, gelecek birkaç çeyrek dönemde rakiplerin yeni ürünleri pazara sunmakta da zorluk çekeceği kanısında.

Apple’ın yeni iPad’deki fiyatlandırma politikası şirkete hızla büyüyen tablet pazarında egemen konumunu devam ettirme fırsatını sunacağı gibi, eğitim ve kurumsal kullanım gibi dikey alanlarda da penetrasyonunu sağlamlaştıracak.

Bu tablo karşısında analistler, Samsung en rekabetçi Android tablet sunumunu yapıyor gibi görünmesine rağmen, Windows 8’i uzun vadede Apple’ın iPad’i karşısında Android tablete kıyasla ten daha önemli bir tehdit olarak tanımlıyor.

Yeni iPad ile ilgili detaylara http://www.btnet.com.tr/45884-yeni-ipad-16-mart%E2%80%99ta-piyasaya-cikiyor.html adresinden ulaşabilirsiniz.