Mobil 12 TEMMUZ 2011 / 12:44

Apple'ın patent saldırıları şimdi de HTC'ye sıçradı

Apple, patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla akıllı telefon üreticisi HTC’yi suçladı, "HTC mallarını Amerika'ya sokmayın" dedi.Apple konuyla ilgili olarak ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) şikayette bulundu ve komisyonun açacağı soruşturmayı  beklemeye başladı. HTC ise Apple’ın suçlamalarını reddederek, Apple’ı piyasada değil mahkeme salonlarında rekabet etme çabasında olduğunu savundu.

Bundan birkaç hafta önce de Apple ve Samsung, tasarım ve teknolojisini çaldıkları iddiasıyla birbirlerini suçlamıştı.

iPhone ve iPad gibi ürünler Apple’ı hem akıllı telefon hem de tablet PC alanında kısa zamanda pazar lideri haline getirdi. Apple’ın pazarda hızla büyük pay edinmesinde, tüketici talebini hep yüksek tutan popüler ürünler belirleyici rol oynuyor. Bu durum da hızlı büyüyen pazarda pay sahibi olmayı uman bazı rakip şirketlerin kendi cihazlarını pazara sürmesi sonucunu doğuruyor. Ama bu hamle, rekabet arttıkça Apple ve rakipleri arasındaki ilişkilerin gerilmesi sonucunu beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz yıl Apple, HTC’e karşı yine benzer bir suçlamada bulunmuş, şirketi 20 kadar patentini almakla suçlamıştı. Bu suçlama karşısında HTC de karşı saldırıya geçti Apple’ı HTC'nin sahip olduğu patentleri çalmakla suçladı. HTC, ABD’de iPhone, iPad ve iPod satışlarını yasaklama yollarını aramaya kadar işi götürdü.

HTC, şu an için piyasa değeri itibariyle dünyanın en büyük üçüncü mobil telefon üreticisi konumunda.