Mobil 12 TEMMUZ 2011 / 12:44

Apple'ın patent saldırıları şimdi de HTC'ye sıçradı

Apple, patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla akıllı telefon üreticisi HTC’yi suçladı, "HTC mallarını Amerika'ya sokmayın" dedi.Apple konuyla ilgili olarak ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) şikayette bulundu ve komisyonun açacağı soruşturmayı  beklemeye başladı. HTC ise Apple’ın suçlamalarını reddederek, Apple’ı piyasada değil mahkeme salonlarında rekabet etme çabasında olduğunu savundu.

Bundan birkaç hafta önce de Apple ve Samsung, tasarım ve teknolojisini çaldıkları iddiasıyla birbirlerini suçlamıştı.

iPhone ve iPad gibi ürünler Apple’ı hem akıllı telefon hem de tablet PC alanında kısa zamanda pazar lideri haline getirdi. Apple’ın pazarda hızla büyük pay edinmesinde, tüketici talebini hep yüksek tutan popüler ürünler belirleyici rol oynuyor. Bu durum da hızlı büyüyen pazarda pay sahibi olmayı uman bazı rakip şirketlerin kendi cihazlarını pazara sürmesi sonucunu doğuruyor. Ama bu hamle, rekabet arttıkça Apple ve rakipleri arasındaki ilişkilerin gerilmesi sonucunu beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz yıl Apple, HTC’e karşı yine benzer bir suçlamada bulunmuş, şirketi 20 kadar patentini almakla suçlamıştı. Bu suçlama karşısında HTC de karşı saldırıya geçti Apple’ı HTC'nin sahip olduğu patentleri çalmakla suçladı. HTC, ABD’de iPhone, iPad ve iPod satışlarını yasaklama yollarını aramaya kadar işi götürdü.

HTC, şu an için piyasa değeri itibariyle dünyanın en büyük üçüncü mobil telefon üreticisi konumunda.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun