Mobil 27 EYLÜL 2011 / 09:41

Apple hisseleri düşüşte

iPad üretiminde yüzde 25 kesintiye gidildi

Analistlerin raporlarına göre, üreticilerden talep edilen iPad miktarı azaldığı için hisseler düşüşe geçti. Yoksa iPhone 5, iPad’in önüne mi geçecek?Dünyanın zirvesine iPhone ve iPad ile yerleşen Apple, 4 Ekim’de iPhone 5’i tanıtmayı planlıyor. Şirketin bundan önce iPad stoklarını beklentilerin altında tuttuğu ortaya çıktı. Asya’daki birçok üreticinin ifadesine göre, Apple dördüncü çeyrek iPad siparişlerini yüzde 25 azalttı.

Reuters’e konuşan JP Morgan Asya Pasifik Elektronik Üretim Servisleri Analisti Gokul Hariharan, “Anladığımız kadarıyla kesintinin sebebi yeni bir modelin piyasaya çıkacak olması değil” ifadelerini kullandı. Hariharan, bu durumun üreticileri olumsuz yönde etkileyeceğinin üzerinde durdu.

Amazon’un yakında piyasaya süreceği Android tabanlı tabletinin iPad satışlarını ciddi oranda etkilemesi bekleniyor. Şimdiden bu tablet için “oyunu değiştirecek” yorumları yapılıyor.

Apple hisseleri bu bilgiler ışığında yüzde 3.3 oranında değer kaybetti. Henüz şirketten konuyla ilgili bir yorum gelmedi.

iPhone 5’in tanıtılması iPad’in önüne geçebilir düşüncesi olabilir mi?

Apple hayranları şu anda iPhone 5’in çıkması için sabırsızlanıyor. Cihaz piyasaya çıktığında büyük ihtimalle yine uzun kuyruklar ve kamuoyunun ilgisiyle karşılaşılacak. Bu nedenle iPad satışlarında bir durgunluk gözlenebileceği de düşünülüyor.

Apple’ın bu yılın son çeyreğinde 13 milyon iPad satacağı öngörülüyor. Üretimdeki yüzde 25’lik kesintinin bu hedefi değiştirmeyeceği BTIG analisti Walter Piecyk tarafından ifade edildi. Piecyk’e göre, iPad ve iPhone üretiminin Brezilya’ya kayması bekleniyor ve Apple hala piyasaya liderliğini koruduğu için satış tahminlerinde geri atmaya gerek yok.

Dünya çapında 2011 yılında 50 milyondan fazla tablet satılması bekleniyor. Apple şimdiden 29 milyon iPad satışı gerçekleştirdi ve bu ivmenin devam etmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun