Mobil 19 TEMMUZ 2011 / 13:38

Apple güncellemesi ‘kırık’ iPad 2’leri onarıyor

Apple’ın güncellemesiyle hacker’ların iPad, iPhone ve iPod Touch’lara sızabileceği açık giderildi. Bunun yanında iTunes tekelinden kurtulmak isteyen kullanıcıların uyguladığı ‘jailbreak’ yeni güncelleme ile iPad 2’de etkisiz hale geliyor.7 Temmuz’da Apple’ın hızlı davranması ve hacker’ların açığı kullanarak cihazlara girecek yazılımı üretmeden yamanın çıkarılması gerektiğini aktarmıştık. Açıktan yararlanılıp cihazlara sızıldı mı bilinmiyor ama yaklaşık iki hafta sonra yama kullanıcılara ulaştı.

Apple’ın taşınabilir cihazlarına PDF dosyalarından sızabilecek zararlı yazılımın önüne geçilmesi için güncelleme çıkarıldı. Apple’dan yapılan açıklamaya göre, bir saldırı gerçekleştirilmeden güncelleme kullanıcılara sunuldu. Güncellemeleri indirmek için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

Tekrar hatırlatalım, bu güvenlik açığının giderilmesinin yanında iPad 2 kullanıcıları eğer cihazlarının yazılımını ‘kırdılarsa’ yine iTunes dolu günlere merhaba demek zorunda kalacak. iPhone, iPod ya da ilk seri iPad’lerde güncelleme yüklendiğinde jailbreak’le ilgili bir sorun çıkmıyor.